Rzuć palenie! Pokonaj własną słabość!

26 września w Pałacu Prezydenckim zainaugurowano jesienną akcję „Rzuć palenie razem z nami” prowadzoną przez Obywatelską Koalicję „Tytoń albo Zdrowie”. Finał akcji odbędzie się 16 listopada podczas obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia….
26 września w Pałacu Prezydenckim zainaugurowano jesienną akcję „Rzuć palenie razem z nami” prowadzoną przez Obywatelską Koalicję „Tytoń albo Zdrowie”. Finał akcji odbędzie się 16 listopada podczas obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Najnowsze dane na temat palenia tytoniu w Polsce przedstawił prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii, który jest inicjatorem akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Wynika z nich, że pali 37% dorosłych mężczyzn i 26% kobiet. To mniej, niż w latach 70. i 80., niepokojący jest jednak rosnący od lat 90. odsetek palących kobiet. Szacuje się, że co roku z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu umiera 50 tys. Polaków. – ostrzegał prof. Zatoński, Pod względem oczekiwanej długości życia Polska zajmuje dopiero 21. miejsce wśród państw Unii Europejskiej.

Gospodarzem spotkania inaugurującego akcję rzucania palenia był prezydent Lech Kaczyński. W konferencji wzięło też udział wielu przedstawicieli rządu z ministrem zdrowia prof. Zbigniewem Religą oraz lekarze eksperci – Adam Torbicki, Grzegorz Opolski, Witold Zatoński i Ewa Jassem.

Akcja „Rzuć palenie razem z nami” zostanie przeprowadzona już po raz 16. Ocenia się, że od początku jej trwania z nałogiem zerwało 3,5 mln osób. Głównym elementem akcji jest konkurs dla osób gotowych rzucić palenie. Towarzyszy mu intensywna kampania edukacyjna skierowana nie tylko do palaczy, ale także lekarzy i pielęgniarek mogących mieć wpływ na zachowanie pacjentów. Powyższa informacja ukazała się na portalu „Medycyna Praktyczna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>