„Rzeczpospolita”: Polski problem – głuchota.

Już za kilka lat aparaty słuchowe staną się w Polsce tak popularne jak dziś okulary – alarmuje „Rzeczpospolita”. Już jedna trzecia dorosłych Polaków może mieć problemy ze słyszeniem – wynika z badań epidemiologicznych. Uciążliwy, męczący hałas odczuwa ponad 70 proc. osób. „W dużych skupiskach ludzi mamy do czynienia ze +smogiem akustycznym+” – alarmują lekarze na trwającej od piątku IX Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Laryngologów w Katowicach.

Od początku lat 80. aż trzykrotnie wzrosła liczba uszkodzeń słuchu spowodowanych hałasem środowiskowym. „Niedosłuch staje się w Polsce chorobą społeczną. Za kilka lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak dziś okulary” – twierdzi dr hab. n. med. Jarosław Markowski, kierownik Katedry i Kliniki Laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wojewódzki konsultant audiologii i foniatrii na Śląsku.

Badania z ostatnich sześciu lat uczniów I i IV klas warszawskich podstawówek wykazały, że 12 proc. z nich ma uszkodzenia słuchu. W całym województwie mazowieckim problemy ze słuchem może mieć 100 tys. dzieci i młodzieży.

Więcej na http://www.rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>