„Rzeczpospolita”: Nikt nie pomoże otępiałym.

Za 15 lat będzie ponad milion chorych na alzheimera. Państwo nie robi nic, by się na to przygotować – alarmuje „Rzeczpospolita”. Według najnowszych szacunków, jakie przekazał „Rzeczpospolitej” krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki, choroba Alzheimera i inne zespoły otępienne już dziś dotyczą około 400 tys. Polaków, a za 15 lat ich liczba się potroi.

Dziś więcej niż 65 lat ma 5,5 mln osób. W 2030 r. będzie ich 8,5 mln, czyli niemal jedna czwarta całej populacji. Co ósma z tych osób zmagać się będzie z chorobą niepamięci.

Specjalistów geriatrów jest w kraju zaledwie około 300, choć już dziś powinno być co najmniej 1000. 5,5 mln osób starszych ma do dyspozycji ledwie 40 oddziałów geriatrii, głównie na Śląsku. Razem z 400 tys. chorych cierpi około miliona ich bliskich.

Tam, gdzie państwo widzi kosztowny kłopot, prywatne firmy dostrzegają otwierający się rynek. Działa na nim bez liku domów opieki dziennej, w których koszty z reguły wynoszą 70-80 za dzień.

Gdy w grę wchodzi specjalistyczna opieka, np. rehabilitacja neurologiczna, cena zbliża się do 100 zł. A wykwalifikowana opiekunka towarzysząca choremu na okrągło, kontrole lekarskie i rehabilitacja to już obciążenie rzędu 4,5 tys. zł miesięcznie.

Więcej na http://www.rp.pl

(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>