Rzecznik praw dziecka apeluje do uczniów o ostrożność podczas wakacji.

Prawo do odpoczynku jest jednym z podstawowych praw każdego dziecka, nie mniej ważnym, niż pozostałe – przypomina w przededniu wakacji rzecznik praw dziecka Marek Michalak, apelując jednocześnie o ostrożność podczas letniego wypoczynku.
Z okazji zakończenia roku szkolnego RPD wystosował list do rozpoczynających wakacje uczniów. Apeluje w nim o zachowanie ostrożności. „Gdziekolwiek będziecie ? bądźcie zawsze ostrożni. Nie każde jezioro jest miejscem bezpiecznym dla kąpieli, nie każdy człowiek, którego poznacie jest godzien zaufania. Najważniejsze, byście cali, zdrowi i zadowoleni wrócili do szkoły. Bardzo Was proszę ? bądźcie rozważni i nie narażajcie siebie ani innych na niebezpieczeństwo” – pisze rzecznik. Przypomina także bezpłatny numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka ? 800 12 12 12, który może być przydatny w czasie wakacji.

W rozmowie z PAP Michalak przypomina także rodzicom i opiekunom dzieci, że wakacje to czas wypoczynku i zabawy, ale również większych zagrożeń. „Dorośli muszą zwracać uwagę, by ich podopieczni kąpali się tylko w miejscach dozwolonych, by nie skakali do wody, gdy nie znają akwenu. Powinni też pamiętać ? szczególnie podczas terenowych wycieczek ? o zagrożeniu kleszczami, możliwości ukąszeń przez żmije, konieczności noszenia przez maluchy odpowiedniego obuwia i nakrycia głowy chroniącego od promieni słonecznych” – podkreśla RPD.

Przypomina, że wysyłając dziecko na kolonie czy obozy, dla własnego spokoju należy sprawdzić organizatorów, na przykład w miejscowym kuratorium oświaty, gdyż jest to w dużej mierze gwarancja bezpiecznego wypoczynku. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>