Rząd szykuje kolejną podwyżkę akcyzy na papierosy i alkohol.

Spadają wpływy z podatków, szczególnie z VAT. W pierwszych czterech miesiącach roku były one o 1,5 mld zł mniejsze niż przed rokiem (a według rządowych założeń miały one wzrosnąć). Mówi się, że dziura budżetowa wyniesie nie jak zakładał rząd 18,2 mld zł, a 30-40 mld. Skutkiem tego będzie prawdopodobnie podniesienie akcyzy na papierosy i alkohol – podaje dziennik Polska.

Jak podaje Polska minister finansów Jacek Rostowski zapowiada, że na ogłoszenie zmian w budżecie trzeba jeszcze będzie poczekać.

Gazeta zapytała jednak o to, na czym rząd będzie musiał zaoszczędzić, by ratować finanse państwa. – Dalsze oszczędności to jest i będzie priorytet. Każde inne działania muszą być bardzo ostrożne, bo są groźne dla gospodarki. Wolimy ciąć wydatki, niż zadłużyć się na poczet przyszłych pokoleń – mówi w rozmowie z „Polską” Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Pierwszym oberwie się – jak zawsze zresztą w takich sytuacjach – palaczom i osobom lubiącym trunki. Według rządowych szacunków podwyżka akcyzy zasiliłaby budżet 5 mld zł.

www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>