Ryzyko autyzmu u wnuka związane z wiekiem dziadka.

Bardziej narażone na autyzm mogą być dzieci, których dziadkowie zostali ojcami w późnym wieku – wynika z badań opublikowanych w piśmie „JAMA Psychiatry”. Analiza przeprowadzona przez naukowców z Instytutu Psychiatrii King’s College London, Instytutu Karolinska w Szwecji i Queensland Brain Institute w Australii wykazała, że czynniki ryzyka autyzmu mogą akumulować się przez pokolenia. W badaniach wzięło udział 5936 osób autystycznych i ponad 30 tys. osób, u których nie zdiagnozowano objawów zaburzenia.

Ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka było 1,79-krotnie większe, jeżeli jego dziadek został ojcem po 50. roku życia. Naukowcy uspokajają jednak, że ryzyko wciąż pozostaje niewielkie.

Autyzm jest zaburzeniem, u podłoża którego leżą zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wcześniejsze badania wykazały, że ryzyko może być ponad dwukrotnie większe w przypadku dzieci starszych mężczyzn. Obecnie okazuje się, że znaczenie może mieć również wiek dziadka – mówi współautorka badań Emma Frans z Instytutu Karolinska.

Choć mechanizm kryjący się za tą zależnością nie został jeszcze poznany, naukowcy podejrzewają, że przyczyną mogą być zmiany zachodzące wraz z wiekiem w plemnikach. Komórki ulegają podziałom, a każdy podział obarczony jest ryzykiem powstania nowych mutacji genetycznych. Mutacje te mogą być utajone w drugim pokoleniu, jednak w połączeniu z odpowiednimi bodźcami środowiskowymi mogą uaktywnić się w pokoleniu trzecim – podsumowują badacze.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>