Ryż jest głównym pożywieniem dla ponad połowy światowej populacji.

Po testowanej w Indiach odmianie ryżu bardziej odpornej na suszę, naukowcom udało się uzyskać ryż, który nie boi się powodzi – informuje „Nature”. Choć ryż lubi wilgoć i niektóre odmiany rosną w wodzie, jej zbyt wysoki poziom i brak dostępu powietrza mogą roślinę utopić. Dlatego w czasie pory deszczowej zdarzają się klęski nieurodzaju.

W odpowiedzi na zalanie, wyhodowany przez zespół Motoyukiego Ashikari z uniwersytetu w Nagoi, ryż wydłuża swoje źdźbła nawet o 25 centymetrów dziennie. Dzięki temu plony nie przepadają. Szybki wzrost umożliwiają geny SNORKEL1 i SNORKEL2 przeniesione do wysokoplennej odmiany z ryżu odpornego na powodzie.

Uprawiany w niektórych rejonach „głębokowodny” ryż potrafi wydłużyć swoje zwykle kilkucentymetrowe łodygi nawet do 4 metrów, unosząc nad wodą liście i kwiaty, jednak nie daje zbyt wysokich plonów.

Zdaniem specjalistów nowa odmiana ryżu może znacząco podnieść zbiory ryżu w Azji i Afryce, gdzie nawet 40 procent plonów jest narażonych na powodzie. Odmiana powinna trafić do rolników za 3-4 lata.

Naukowcy liczą, że uda im się uzyskać także ryż odporny na okresowe zalewanie słoną wodą morską.

Ryż jest głównym pożywieniem dla ponad połowy światowej populacji. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>