Rybki jako modele psychiatryczne.

Danio pręgowany (Danio rerio) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych – może się przyczynić do lepszego zrozumienia zaburzeń psychicznych – informuje pismo „Behavioural Brain Research”. Jak wykazały badania zespołu dr Caroline Brennan z Queen Mary University of London, danio można wykorzystać w badaniach przyczyn zaburzeń psychicznych, ponieważ modyfikują one swoje zachowania w zależności od zmieniającej się sytuacji.
Rybki są też bardzo płodne, co ułatwia śledzenie przekazywania cech genetycznych na potomstwo i pozwala studiować mechanizmy genetyczne leżące u podstaw wielu zaburzeń. Podczas badań 15 rybek musiało miedzy innymi wybierać jeden z dwóch kolorów, aby dostać pokarm. Gdy już się tego nauczyły, kolory zamieniano i musiały się uczyć na nowo. Później pojawiał się nowy zestaw kolorów i musiały uczyć się jeszcze raz, co jednak przychodziło rybom już łatwej – takie zjawisko specjaliści nazywają elastycznością zachowań.

Autorzy wcześniejszych prac uważali, że elastyczność zachowań cechuje tylko bardziej wyrafinowane zwierzęta – zwłaszcza ssaki – ponieważ mają korę czołową. Problemy z elastycznością zachowań pojawiają się u ludzi w przebiegu wielu zaburzeń związanych z kontrolowaniem impulsów – na przykład przy uzależnieniu od narkotyków, ADHD czy zaburzeniach osobowości.

Danio pręgowane już dawna wykorzystywane są przez neurofizjologów do prostszych zadń – miedzy innymi badania mechanizmów kontrolnych oraz podczas poszukiwania nowych terapii.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>