Ruszyła akcja profilaktyczna: sprawdź cholesterol u dziecka.

Badanie cholesterolu już u małych dzieci pozwala prowadzić skuteczną i wczesną profilaktykę miażdżycy i chorób układu krążenia – przekonują lekarze. Społeczna akcja profilaktyczna: sprawdź cholesterol u dziecka – ruszyła w czwartek w Warszawie.
O wysokim poziomie cholesterolu i miażdżycy mówi się na ogół tylko w kontekście osób dorosłych. Tymczasem pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się odkładać już w naczyniach dwuletnich dzieci. Poniżej 10 roku życia rozwija się u nich miażdżyca, która prowadzi do zawałów serca i udarów mózgu oraz znacznie skraca życie – mówili eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi dziecka nie musi wymagać leczenia farmakologicznego. „U większości osób przeciwdziałanie polega głównie na promocji zdrowego trybu życia – aktywności fizycznej, odpowiedniej diecie i nawykach żywieniowych” – podkreśliła kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM, prof. Bożena Werner. Dodała, że unikanie tłuszczów nasyconych zaleca się już od 3 roku życia, podobnie jak zmniejszenie spożycia cukrów prostych i soli. Trzeba za to zwiększyć spożycie tłuszczów nienasyconych, warzyw, owoców, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Ważne jest również unikanie stresu, a u osób starszych – także używek.

W wielu krajach coraz powszechniej mierzy się stężenie cholesterolu u dzieci. „W Polsce jest to bardzo rzadka praktyka” – zauważyła prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL), dr Elżbieta Puacz. – Badania te nie są wynikiem skierowania lekarskiego czy przeprowadzonej systemowo edukacji zdrowotnej, lecz głównie dbałości rodziców o zdrowie dziecka i prośby o odpłatne wykonanie tego badania”.

Tymczasem, jak podkreśliła dr Puacz, badania cholesterolu i frakcji lipidowych są w Polsce świadczeniami gwarantowanymi. „Każdy lekarz rodzinny otrzymuje na to pieniądze. Ponieważ jednak NFZ nie rozlicza tych badań, a tylko płaci za nie w formie ryczałtu – często w praktyce nie są one realizowane. Efekt jest taki, że zamiast na profilaktykę, olbrzymie pieniądze wydaje się na terapię” – mówiła.

Zdaniem prezes KIDL w Polsce brakuje też procedur, które umożliwiłyby systemowe wykrywanie czynników ryzyka wystąpienia i rozwoju miażdżycy u dzieci i młodzieży. Brakuje również należytej opieki profilaktycznej nad dziećmi z grupy ryzyka wystąpienia tej choroby.

Między innymi dlatego Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” zainicjowała bezpłatną akcję profilaktyczną „sprawdź cholesterol u dziecka”. Jest to pierwsze badanie przeprowadzone na tak dużą skalę, które obejmie 1250 dzieci w Polsce (Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie) i 2 tys. z 8 miast Ukrainy. Badania dzieci w wieku od 5 do 10 lat potrwają miesiąc, do wyczerpania testów.

Na około tydzień przed badaniem należy zachować stałą, zdrową dietę, zwłaszcza zrezygnować z tłustego mięsa, alkoholu i słodyczy oraz unikać wyjątkowego wysiłku fizycznego i stresu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>