Ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta.

Od poniedziałku ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta – ogólnopolski serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych i ich kosztach sfinansowanych przez NFZ od 2008 roku. Jak powiedziała w poniedziałek w Łodzi na spotkaniu z mediami prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, system był testowany wcześniej we wszystkich województwach i jest przekonana, że będzie on działał bez problemów. Zwróciła uwagę, że to drugi po eWUŚ etap informatyzacji polskiego systemu ochrony zdrowia realizowanego przez NFZ.

„Oprócz tego, że chcemy ułatwić życie pacjentom, to realizujemy swój obowiązek ustawowy, który zobowiązuje nas do informowania pacjentów o udzielonych im świadczeniach i kosztach” – powiedziała. Zwróciła uwagę, że do tej pory takie informacje można było uzyskać przychodząc do Funduszu „w wersji papierowej”. Teraz będzie to mógł zrobić każdy pacjent nie wychodząc z domu, a jedynie zakładając sobie konto ZIP.

Pachciarz zachęcała do korzystania z ZIP, bo dzięki systemowi m.in. można sprawdzić gdzie się leczyliśmy i ile za to zapłacił NFZ od 2008 roku, gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile Fundusz dopłacił do leku lub gdzie się leczyć bezpłatnie. Tu też można znaleźć informację, na jakim etapie realizacji jest złożony w NFZ wniosek do sanatorium, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego. Jak mówiła Pachciarz, w tym systemie sprawdzimy również, czy mamy prawo do świadczeń zdrowotnych. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ. Dodała, że dostęp do systemu jest zupełnie bezpłatny.

Zwróciła również uwagę, że ZIP powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, co ma gwarantować wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, które otrzyma w NFZ. Po zalogowaniu system poprosi go o zmianę tych danych. Według Pachciarz dane w ZIP nie będą zawierały informacji mogących zidentyfikować pacjenta.

Pachciarz zwróciła uwagę, że obecnie z systemu mogą korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć jednak skończone 18 lat.

Jak mówiła portal ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>