Ruszył system telemedycyny w leczeniu zawałów serca.

W Wielkopolsce ruszył wojewódzki system telemedycyny w leczeniu ostrych zespołów wieńcowych. W jego ramach działają szpitale w Koninie, Lesznie, Kaliszu i Pile. W piątek zaprezentowano założenia tego systemu. System telemedycyny w leczeniu zawałów tworzą karetki pogotowia, wyposażone w defibrylatory oraz sprzęt diagnostyczny, i stacje nadawcze do przekazywania wyników badań EKG oraz pracownie hemodynamiki ze stacjami odbiorczymi w szpitalach. Pacjent, do którego dociera zespół ratowniczy, może być diagnozowany na odległość przez specjalistę ze szpitala za pomocą stacji nadawczej znajdującej się w karetce, w tym czasie lekarze z ośrodka wczesnej interwencji kardiologicznej mają czas na przygotowanie się do zabiegu angioplastyki.

„Pacjent szybciej dowieziony do szpitala ma szansę na lepszą i szybszą rehabilitację, i przez to zmniejszają się koszty społeczne leczenia chorych” – powiedział przewodniczący Polskiego Towarzystwa Kardiologii Interwencyjnej dr Maciej Lesiak, podczas prezentacji systemu w Lesznie.

Według danych samorządu wszystkie karetki w województwie wielkopolskim (114 sztuk) wyposażone są w defibrylatory, służące do działań reanimacyjnych i wykonywania EKG – dwadzieścia z tych karetek wyposażonych jest w stacje nadawcze, które wyniki EKG mogą przesyłać do szpitala, który ma odpowiednie urządzenia odbiorcze.

W Wielkopolsce takie urządzenia mają szpitale w Pile, Kaliszu, Koninie i Lesznie. Wszystkie działające w ramach systemu placówki mają też specjalistyczne pracownie hemodynamiki, w których przeprowadzają zabiegi angioplastyki, czyli udrażniania naczyń krwionośnych.

Samorząd województwa planuje w najbliższym czasie zakupić stacje odbiorcze dla szpitali w Kowanówku koło Poznania i w Poznaniu, które dołączą do systemu.

PAP – Nauka w Polsce, Jan Koprowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>