Ruszył program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Warsztaty edukacyjne i kampanie informacyjne dla rodziców na temat wpływu prawidłowego odżywiania dzieci do 3 lat na ich zdrowie w przyszłości – to elementy programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Zainaugurowano go we wtorek w Warszawie.
W ramach programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów m.in. przy współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, przychodniami oraz żłobkami, przedszkolami i szkołami. Jednym z partnerów programu jest Centrum Zdrowia Dziecka. Prof. Piotr Socha z CZD podczas konferencji prasowej inaugurującej program podkreślił, że „w najmłodszym wieku odbywa się coś w rodzaju programowania metabolicznego organizmu, dlatego tak ważna jest świadomość rodziców na temat prawidłowego żywienia”.

Jak wyjaśnił, „jeśli z powodu złego żywienia organizm dziecka zostanie źle zaprogramowany, to w wieku dorosłym będzie ono mieć wyższe ryzyko np. otyłości lub nadciśnienia tętniczego”.

Zwrócił uwagę, że chodzi także o nawyki żywieniowe, które kształtują się na całe życie właśnie w wieku do 3 lat, np. przyzwyczajenie do picia słodzonej herbaty lub jedzenia mocno solonych potraw.

„Z badań dzieci w wieku od 6 do 36 miesięcy wynika, że połowa dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia ma nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI)” – podkreślił prof. Socha. Według niego, głównym problemem w żywieniu dzieci jest zbyt duża liczba posiłków, zbyt duża ilość białka, co wpływa na otyłość, a także to, że większość dzieci spożywa zbyt dużo cukrów oraz soli.

CZD w ramach programu planuje spotkania szkoleniowe dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu oraz dla mieszkańców gminy Wawer położonej niedaleko instytutu.

Kolejny partner programu Federacja Polskich Banków Żywności zamierza z kolei prowadzić działania edukacyjne w regionach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Prezes federacji Marek Borowski podkreślił, że banki żywności oprócz pomocy żywnościowej będą także pokazywały jak niedrogo, ale zdrowo żywić dzieci. Konferencje i szkolenia organizowane będą m.in. w szkołach rodzenia oraz żłobkach. Uruchomione zostaną także punkty informacyjne.

Informacje nt. prawidłowego żywienia najmłodszych znaleźć można także na internetowej platformie edukacyjnej www.1000dni.pl. Jak wyjaśniła Marta Szulc z fundacji NUTRICIA, inicjatora programu, na platformie rodzice mogą również sprawdzić swoją wiedzę za pomocą specjalnego quizu.

Partnerami programu są Rzecznik Praw Dziecka (patronat honorowy), CZD, Instytut Matki i Dziecka, Federacja Polskich Banków Żywności, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia”, Miejski Zespół Żłobków w Łodzi, Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>