Rusza satelitarny monitoring lasów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała we wtorek o uruchomieniu satelitarnego monitoringu lasów, który dostarczy danych o wysokiej rozdzielczości.
Pozwoli to ocenić stopień degradacji zasobów leśnych i przyczyni się do zmniejszenia ilości gazów cieplarnianych emitowanych w rezultacie wylesiania i degradacji lasów. Dane satelitarne o wysokiej rozdzielczości będą dostępne za darmo dzięki inicjatywie FAO i innych organizacji, zwłaszcza Uniwersytetu Stanowego Dakoty Południowej i Centrum badawczego USA-UE – podała FAO w komunikacie.

„Nigdy dotąd dane tego rodzaju nie były dostarczane bezpośrednio do użytkowników z krajów rozwijających się. Monitoring będzie tańszy, dokładniejszy i bardziej przejrzysty dla krajów, które chcą uczestniczyć w redukcji emisji gazów cieplarnianych, wylesiania i degradacji lasów” – podkreślił dyrektor generalny FAO Jacques Diouf.

Stan lasów na świecie będzie jednym z tematów poruszanych podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze, który ma wypracować nowe porozumienie o redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Mechanizm Redukowania Emisji i Deforestacji (REDD) będzie przełomem w walce ze zmianami klimatu – podaje na swoich stronach internetowych FAO.

Deforestacja (wylesianie) to proces zmniejszania udziału terenów leśnych w ogólnej powierzchni danego obszaru, prowadzący do degradacji środowiska, zmian stosunków wodnych, zmian klimatycznych oraz wzrostu poziomu zanieczyszczeń.

Według FAO na szczycie w Kopenhadze jednym z tych obszarów, w których spodziewany jest największy postęp w rozmowach, będzie właśnie REDD. KLM

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>