Rusza kampania zachęcająca do karmienia piersią.

Dzieci karmione piersią rzadziej chorują, a w późniejszym okresie łatwiej uczą się czytać, pisać i liczyć – przekonują organizatorzy kampanii „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią”, która ma zachęcić matki do żywienia niemowląt w naturalny sposób. Lekarz dr hab. Barbara Królak-Olejnik z Akademii Medycznej we Wrocławiu podkreśliła podczas inaugurującej kampanię konferencji prasowej w Warszawie, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, a potem – po włączeniu do diety dziecka pokarmów charakterystycznych dla danej szerokości geograficznej – nawet do drugiego roku życia.

Zaznaczyła, że mleko kobiece zawiera przeciwciała, których nie zawierają sztuczne mieszanki pokarmowe dla niemowląt. „Nie jesteśmy w stanie wyprodukować odpowiednika siary. Mówimy, że dla dzieci urodzonych przedwcześnie to niemal lek, a dla dzieci donoszonych – pierwsza szczepionka” – powiedziała Królak-Olejnik.

Lekarka zwróciła uwagę, że karmienie wcześniaków mlekiem matki zapobiega późnym zakażeniom i pozwala na skrócenie ich pobytu w szpitalu. Dodała, że dzieci karmione naturalnie szybciej rozwijają się intelektualnie, a w przyszłości rzadziej zapadają na różne choroby, w tym cywilizacyjne, jak cukrzyca, nadciśnienie i otyłość.

„Karmienie piersią zapewnia odpowiedni przyrost masy ciała i optymalny stan odżywienia dziecka” – podkreśliła Królak-Olejnik.

Psycholożka dr Aleksandra Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła z kolei, że podczas karmienia piersią dziecko uczy się nawiązywania więzi z drugim człowiekiem. Dodała, że to właśnie rodzaj relacji nawiązanych z innymi ludźmi podczas pierwszych miesięcy życia decyduje o tym, jak będą one wyglądać w późniejszym okresie.

Dodała, że choć matki coraz chętniej decydują się na karmienie piersią, a nie sztucznym pokarmem, to wciąż pokutuje wśród nich wiele stereotypów na ten temat. Wymieniła w tym kontekście m.in. przekonanie, że każda kobieta potrafi karmić piersią, że tylko duże piersi zapewniają odpowiednią ilość pokarmu oraz że miękkie piersi to brak pokarmu i głodne dziecko.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki ankiety (wzięło w niej udział blisko 3,5 tys. kobiet w ciąży i matek), z której wynika, że blisko jedna czwarta (24 proc.) kobiet uważa, że karmienie piersią to naturalna umiejętność. Tymczasem – jak podkreśliła Piotrowska – karmienie to proces, którego można się nauczyć.

Królak-Olejnik zwróciła z kolei uwagę na zbyt niską – w jej ocenie – liczbę certyfikowanych doradców laktacyjnych w Polsce (jest ich mniej niż 500). Podkreśliła, że szkoli ich tylko jedna niepubliczna placówka. Ponadto, wizyty u takiego doradcy nie są refundowane przez NFZ.

Kampania „Mamo, razem damy radę nauczyć się karmienia piersią” jest elementem programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Jest skierowana do kobiet w ciąży lub planujących ciążę, mam noworodków, niemowląt i małych dzieci, ich rodzin i bliskich oraz personelu placówek opiekuńczo-wychowawczych i środowiska medycznego. W jej ramach rodzice mogą korzystać m.in. z bezpłatnych materiałów edukacyjnych, w tym porad wideo dostępnych na stronie www.1000dni.pl. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>