Ruch wyostrza umysł.

W przypadku ludzi w średnim wieku regularny ruch oznacza nie tylko zdrowie fizyczne, ale i zwiększenie możliwości intelektualnych.
Zespół doktora Martina Juneau z Montrealskiego Instytutu Serca zgromadził grupę ludzi w średnim wieku 49 lat. Przed studium mieli oni nadwagę i prowadzili siedzący tryb życia, później przez 4 miesiące wdrażali trening przedziałowy o wysokiej intensywności (ang. High Intensity Interval Training, HIIT), który polega na przeplataniu krótkich okresów intensywnego wysiłku krótkimi okresami wysiłku umiarkowanego. Na końcu odnotowano znaczącą poprawę w zakresie podejmowania szybkich decyzji, przypominania oraz rozumowania.
Kanadyjczycy przeprowadzali testy neuropsychologiczne, poza tym analizowali skład ciała, dopływ krwi do mózgu, pojemność minutową serca oraz maksymalną tolerancję wysiłku.

W ramach eksperymentu badani jeździli 2 razy w tygodniu na rowerze stacjonarnym, a także uskuteczniali trening obwodowy (w określonej kolejności wykonuje się tu 8-15 ćwiczeń; pełen zestaw to jeden obwód). Po 4 miesiącach Kanadyjczycy zauważyli spadki wagi, wskaźnika masy ciała, masy tłuszczowej oraz obwodu talii. Okazało się też, że wydolność wysiłkowa, określana na bazie maksymalnego pułapu tlenowego (VO2 max), wzrosła o 15%.

Co ciekawe, wpływ ćwiczeń nie ograniczał się wyłącznie do ciała. Odnotowana poprawa w zakresie funkcjonowania poznawczego była proporcjonalna do zmian wydolności wysiłkowej oraz wagi. Im więcej ktoś ćwiczył i więcej zbędnych kilogramów zrzucił, tym sprawniejszy intelektualnie się stawał (w czasie wysiłku zwiększa się dopływ krwi do mózgu; im sprawniejsza dana osoba, tym większy wzrost).

Juneau podkreśla, że choć spadek możliwości poznawczych jest normalną częścią procesu starzenia i bywa większy u pacjentów z chorobą wieńcową, da się temu częściowo zapobiec, ćwicząc i chudnąc.

Autor: Anna Błońska , www.kopalniawiedzy.pl

Źródło: EurekAlert!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>