Rozpoczyna się Światowy Tydzień Świadomości Homeopatii!

„Homeopatia – to mi pomaga!” – to hasło kampanii, która będzie towarzyszyć polskim obchodom rozpoczynającego się w sobotę Światowego Tygodnia Świadomości Homeopatii. ? Homeopatia jest skuteczna, bezpieczna, poparta badaniami naukowymi, nie daje skutków ubocznych, można ją stosować wraz z leczeniem lekami chemicznymi ? przekonuje dr Ewa Wojciechowska, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej. Według niej, coraz więcej lekarzy w Polsce stosuje tę metodę. W PTHK zarejestrowanych jest ok. 1000 lekarzy i farmaceutów. Ewa Wojciechowska zwraca uwagę, że homeopatię uznaje Światowa Organizacja Zdrowia, a w niektórych krajach Unii Europejskiej leki tego typu są przepisywane nie tylko w leczeniu ambulatoryjnym, ale i szpitalnym. W Niemczech, Austrii, Szwajcarii i na Łotwie homeopatia jest oficjalnie uznaną umiejętnością medyczną.

Jak podkreśliła prezes PTHK, zwolennicy tej metody nie odżegnują się od medycyny akademickiej. W swojej praktyce lekarskiej stosuję na co dzień leczenie chemiczne, homeopatia jest natomiast dodatkowa bronią w sytuacji, gdy standardowe leki nie pomagają.

W ubiegłym roku powstało Stowarzyszenie Pacjentów i Zwolenników Homeopatii Pro Homeopatiae. Jak mówi jego prezes, Anna Kamińska-Gluck, ideą tej organizacji jest propagowanie homeopatii i prawa pacjentów do domagania się od lekarza tej metody leczenia. Jej zdaniem, pacjenci, którzy chcieliby się leczyć homeopatycznie, muszą pocztą pantoflową dowiadywać się, którzy lekarze stosują tę metodę.

Jak twierdzi Wojciechowska, według Kodeksu Etyki Lekarskiej każdy ma prawo do stosowania takiego leczenia i takiej terapii, jaką sam wybierze i uzna za najbardziej skuteczną i bezpieczną dla pacjenta. Można więc stosować leki homeopatyczne, zwłaszcza, że są to preparaty zarejestrowane przez Urząd Rejestracji Leków przy Ministerstwie Zdrowia, dostępne w aptekach, nawet częściowo na receptę.

Homeopatia, metoda wprowadzona w XIX wieku przez Samuela Hahnemanna, polega, w uproszczeniu, na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tychże chorób. Jej zwolennicy twierdzą, że im mniejsza dawka, tym większy efekt. Krytycy wskazują, że substancje czynne stosowane w środkach homeopatycznych bywają tak rozcieńczone, że ich stężenie wynosi zero.

Ta metoda leczenia wciąż budzi jednak kontrowersje i skrajne reakcje wśród lekarzy. W 2008 r. Naczelna Rada Lekarska (NRL) wydała oświadczenie, w którym negatywnie oceniła stosowanie przez lekarzy homeopatii, jako metody leczenia.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>