Rozpamiętywanie przykrych przeżyć prowadzi do depresji.

Nie należy rozpamiętywać przykrych i traumatycznych doświadczeń. Zbyt często powracanie do nich myślami może doprowadzić do depresji – pisze PLOS ONE powołując się na międzynarodowy sondaż przeprowadzony za pośrednictwem internetu. To największe tego rodzaju badania, wzięło w nim udział ponad 32 tys. osób ze 172 krajów; przeprowadzili je psychologowie University of Liverpool (W. Brytania). Pytali oni, jak często poszczególne osoby przeżywają na nowo swoje negatywne emocje. Okazało się, że osoby, które często rozpamiętywały przykre przeżycia i na dodatek obwiniały za to siebie, częściej odczuwały później zaburzenia lękowe i wpadały depresję.

Dotychczas sądzono, że psychiczne „przetrawienie” negatywnych doświadczeń jest korzystne dla zdrowie psychicznego. Najnowsze badania tego jednak nie potwierdzają. Zbyt częste, wręcz obsesyjne rozpamiętywanie negatywnych doświadczeń, wywołuje silne stresy i może skończyć się depresją.

Główny autor badań Peter Kinderman z University of Liverpool twierdzi, że w lepszej kondycji psychicznej są osoby, które doświadczyły wiele przykrych przeżyć, ale ich zbytnio nie rozpamiętywały. „Świadczy to o tym, że najpierw ponownie przeżywany w myślach przykre doświadczenia, a potem dopiero zaczynamy chorować, a nie odwrotnie” – podkreśla specjalista.

Rozpamiętywanie przeżyć jest najbardziej niekorzystne. Brytyjski specjalista twierdzi, że działa na psychikę bardziej destrukcyjnie niż obwianie za coś siebie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>