Rośnie zainteresowanie zieloną herbatą, spada popyt na białą.

Dane statystyczne wskazują, że rośnie zainteresowanie zieloną herbatą – to pozytywne zjawisko – oraz spada popyt na tzw. białą herbatę, czemu trudno się dziwić, skoro pod tą nazwą nie kryje się deklarowany produkt (nie dotyczy to herbat dilmah)… To zatem naturalna weryfikacja coraz lepiej zorientowanych konsumentów. Wysoką popularność zachowują herbaty aromatyzowane, a w szczególności Earl Grey – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Tomasz Witomski, prezes Gourmet Foods.

Jak to bywa na rynku – jedne zjawiska można uznać za pozytywne, inne – negatywne. – Pozytywne jest z pewnością to, że rośnie grono konsumentów interesujących się herbatą. Chłoną wiedzę na jej temat, coraz lepiej i w sposób bardziej rzeczowy potrafią docenić i ocenić jakość oferowanych im herbat. Dilmah takiemu trendowi „eksperckiemu” aktywnie sekunduje. Prowadzimy blog poświęcony herbacie, mamy swój profil na Facebooku, w nadchodzącym roku uruchamiamy „Szkołę herbaty”. Świadome decyzje zakupowe oparte na wiedzy. To cel naszych działań rynkowych, a jednocześnie kierunek, w którym krok po kroku zmierza rynek, także herbaty – ocenia Tomasz Witomski. – Dobrą wiadomością dla konsumentów jest także fakt powiększania się dostępnego na sklepowych półkach asortymentu herbat. Dla mnie, jako przedstawiciela marki herbacianej, negatywnym zjawiskiem jest odwracanie uwagi konsumentów od prawdziwej, czystej herbaty na rzecz produktów, w których część herbaty zostaje zastąpiona suszami owocowymi bądź też ziołami – zaznacza.

Inną tendencją jest zastępowanie herbaty tradycyjnie wytwarzanej, reprezentującej wyższą jakość i pełniejsze walory smakowe, herbatami CTC, popularnie zwanymi granulatami. – Warto wyjaśnić, że zastępowanie części prawdziwej herbaty suszami i ziołami odbywa się ze szkodą dla konsumenta. Prawdziwa herbata zawiera składniki, które nie występują w innych roślinach,lub które w herbacie są aktywniejsze. Chodzi tu przede wszystkim o polifenole, będące niezwykle aktywnymi przeciwutleniaczami, a także L-teaninę, która z kolei pomaga w koncentracji i usprawnieniu procesów myślowych – tłumaczy prezes Gourmet Foods, wyłącznego importera i dystrybutora herbat marki Dilmah w Polsce. – Tak więc redukowanie zawartości prawdziwej herbaty pozbawia konsumentów części korzystnego działania tych składników. Na szczęście prawdziwa czysta herbata jest ciągle w Polsce popularna i wkrótce, w ślad za innymi rynkami, zainteresowanie nią zacznie znowu szybko rosnąć.

Rozwój sytuacji w Polsce pozwala przypuszczać, że rósł będzie optymizm konsumentów w ślad za stopniową poprawą zasobności ich portfeli. – W związku z tym rosnąć będzie najprawdopodobniej zainteresowanie markami wyższej jakości, które nie tylko dostarczają uczciwy, najwyższej jakości produkt, ale też w sposób widoczny i efektywny zaangażowane są w projekty prospołeczne i proekologiczne – prognozuje Tomasz Witomski.

Łukasz Rawa, portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>