Rola magnezu w organizmie.(2).

Magnez jest pierwiastkiem, który pełni w organizmie bardzo istotna rolę biologiczną. Jest jednym z  4 głównych kationów organizmu ludzkiego (sód, potas, wapń i magnez) oraz drugim po potasie pierwiastkiem wewnątrzkomórkowym. Wchodzi w skład wszystkich komórek i tkanek..….  

 

 

odgrywając ważna rolę w fizjologii układów: nerwowego, mięśniowego, sercowo- naczyniowego, pokarmowego, hormonalnego, krwiotwórczego, immunologicznego i kostno- stawowego. Magnez bierze udział w aktywacji ponad 300 reakcji metabolicznych,  to jest w około połowie wszystkich przemian metabolicznych w organizmie ludzkim. Poprzez aktywacje enzymów  związanych ze szlakiem syntezy i przemiany ATP uczestniczy w wytwarzaniu energii, a także w aktywacji pompy sodowo-potasowej Na+, K+,- ATPazy, przyczyniając się do zachowania błonowego gradientu sodu i potasu, a tym samym zachowania prawidłowego potencjału elektrycznego błony komórkowej. Aktywuje  dwuwartościowe jony Ca+ i Mg+,- ATPazę odpowiedzialna za działanie pompy wapniowej, dzięki której utrzymywane jest niskie stężenie wapnia w komórce w fazie spoczynku. Magnez, poprzez wiązanie z fosfolipidami, utrzymuje stabilność błon komórkowych , pozwala zachować integralność mitochondriów, chromosomów, stabilizuje helisę DNA, stabilizuje kształt cząsteczki RNA. Przy wiązaniu z fosfolipidami magnez działa antagonistycznie w stosunku do wapnia, którego wiązanie jest stymulowane przez adrenalinę, glukagon i glikokortykosteroidy. Niedobór magnezu powoduje zwolnienie przemian biochemicznych w komórce poprzez spowolnienie tworzenia się związków wysokoenergetycznych, co w konsekwencji upośledza czynność narządów potrzebujących do swojego funkcjonowania dużej ilości energii (mózg, serce, mięśnie szkieletowe). Magnez poprzez udział w przemianach metabolicznych pełni ważną rolę w czynności wielu układów organizmu człowieka. Niedobór magnezu powoduje wiele zaburzeń ogólnoustrojowych, głównie czynnościowych o różnym stopniu nasilenia i zagrożenia, które manifestują się w zakresie stanu psychicznego, układu nerwowo- mięśniowego, układu sercowo- naczyniowego, układu pokarmowego, hormonalnego, kostno-stawowego oraz reakcji stresowych. Autorem kolejnych odcinków opracowania na temat roli magnezu w zdrowiu i chorobie, wydanego przez Firmę Sanofi- Aventis z Warszawy jest  prof. dr hab. med. Lech Walasek- Kierownik Katedry i Zakładu Promocji Zdrowia Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, były prezes, a obecnie członek zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. Juliana Aleksandrowicza. C.d.n.

4 myśli nt. „Rola magnezu w organizmie.(2).

  1. jetsem aktywna fizycznie,w pracy muse ciagle cos podnosic przenosic,ciagnac i przessuwac.zauwazylam ze jak wezme 1 tab magnezu codziennie to musze zjesc dodatkowo cos slodkiego bhy mec siły ale jak wezme 2 albo 3 tab nie musze niczym sie dokarmiac.czy niebezpieczne i niezdrowe jest dla mnie ze tyle spozywam magnezu? ma to negetywny wplyw na moj organizm? prosze o odpowiedz

  2. Odowieedź dla Anny.
    W tej ilości magnez nie jest niebezpieczny. Wogóle to właściwie magnezu nie możana przedawkować, bo organizm reguluje sobie jego przyswajalnoć i wydala nadmiar. Niebezpieczny jest nadomiast niedobór magnezu, bo wtedy organizm funkcjonuje ułomnie.
    Zagladnij na strony: http://www.ptmag.pl i http://www.wodadlazdrowia.pl
    Pozdrawiam
    Tadeusz W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>