Rola lekarza w systemie pomocy kobietom – ofiarom przemocy.

Lekarze często jako pierwsi mogą zauważyć oznaki przemocy wobec kobiet, pełnią więc ważną rolę w systemie pomocy ofiarom przemocy – przypomina z okazji obchodów Dnia Kobiet wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Katarzyna Łukowska. Tegoroczne obchody Dnia Kobiet skupiają się – z inicjatywy Parlamentu Europejskiego – na walce z przemocą wobec pań. Raport opublikowany przez Agencję Praw Podstawowych UE wskazuje, że 67 proc. Europejek nigdy nie zgłosiło przypadków przemocy ze strony partnera policji ani żadnej innej organizacji.

Potwierdza to w rozmowie z PAP wicedyrektor PARPA. „Problem polega na tym, jak dotrzeć do osób doświadczających przemocy w rodzinie, ponieważ niewielka cześć z nich przyjdzie sama po pomoc” – podkreśliła wicedyrektor Łukowska. Dlatego, według niej, tak istotna jest rola lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Łukowska podkreśliła, że oprócz ewidentnych objawów przemocy fizycznej – takich jak siniaki, złamania – lekarze powinni zwracać też większą uwagę np. na obniżoną odporność kobiety, co może wiązać się z chronicznym stresem wynikającym z doświadczania każdego rodzaju przemocy, także np. psychicznej.

„Kobiety doświadczające przemocy bardzo często skarżą się na różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, np. przewlekłe bóle głowy, bóle żołądka, trudności z zasypianiem i w wielu przypadkach proszą lekarza o jakieś leki, np. nasenne. Lekarz nie powinien tylko czekać, aż pacjentka sama powie o przemocy, ale powinien być bardzo uważny, i z własnej inicjatywy, jeżeli go coś zaniepokoi, powinien dopytać się o sytuację kobiety” – zaznaczyła.

Podkreśliła, że znowelizowana w 2010 r. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nałożyła na pracowników ochrony zdrowia szczególne zadania związane z podejmowaniem interwencji w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie i włączyła lekarzy w prace zespołów interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy działających w każdej gminie.

Lekarze w sytuacji podejrzenia przemocy powinni uruchomić procedurę „Niebieskiej Karty”, a także wystawić pacjentowi bezpłatne zaświadczenie o rodzaju uszkodzeń ciała oraz poinformować go o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia.

„Niestety lekarze nadal nie mają wiedzy na temat +Niebieskiej Karty+ lub nie chcą korzystać z tego rozwiązania” – oceniła. Dlatego PARPA wspólnie z resortem zdrowia w ubiegłym roku rozpoczęła kampanię „Lekarzu, reaguj na przemoc!”. Uruchomiono stronę internetową www.lekarzureagujnaprzemoc.pl a do placówek ochrony zdrowia trafiły materiały edukacyjne nt. roli lekarza w systemie przeciwdziałania przemocy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>