Rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła.

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło, że rok 2015 będzie Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.
Pomysł Międzynarodowego Roku Światła 2015 został zaproponowany przez konsorcjum wielu naukowych instytucji i organizacji, we współpracy z UNESCO. Światło jest związane z wieloma dziedzinami nauki i techniki, a w szczególności z fizyką i astronomią.

Projekt rezolucji został zaproponowany przez Meksyk, ze wsparciem Nowej Zelandii. Podejmując decyzję o roku światła, ONZ chce zwrócić uwagę społeczeństw na tematy nauk związanych ze światłem i jego zastosowaniami i podkreślić znaczenie ogólnoświatowej świadomości w jaki sposób technologie oparte na świetle przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju i zapewnienia rozwiązań dla globalnych wyzwań w dziedzinie energetyki, edukacji, rolnictwa i zdrowia.

„Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany” -skomentował Ahmed Zewail z California Institute of Technology (Caltech), laureat Nagrody Nobla.

Międzynarodowy Rok Światła będzie administrowany przez międzynarodowy komitet, we współpracy z UNESCO. Głównymi naukowymi sponsorami wydarzenia będą Europejskie Towarzystwo Fizyczne (EPS), SPIE (międzynarodowa organizacja zajmująca się optyką i fotoniką), Towarzystwo Optyczne (OSA), Towarzystwo Fotoniczne IEEE (IPS), Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (AAS), międzynarodowa sieć lightsources.org.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU), która będzie współdziałać z towarzystwem fizycznym, będzie chciała uwypuklić dodatkowo zagadnienie ochrony obszarów naturalnego ciemnego nieba jako dziedzictwa ludzkości i problemów wynikających z zanieczyszczenia nocnego nieba nadmiarem sztucznego światła.

W najbliższym czasie zostaną ustanowione narodowe i regionalne komitety oraz punkty kontaktowe. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.eps.org/light2015. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>