Rodzice są szczęśliwsi niż ludzie bezdzietni.

Ludzie mający dzieci są bardziej szczęśliwi niż osoby bezdzietne – wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie „Psychological Science”. Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy odkryli, że posiadanie dzieci, pomimo pojawienia się dodatkowych obowiązków, sprawia, iż ludzie czują się bardziej szczęśliwi. W dodatku doświadczają silniejszego uczucia szczęścia w momencie sprawowania opieki nad pociechami niż w trakcie innych codziennych aktywności.
Jednak nie wszyscy rodzice są równie zadowoleni.

Ojcowie odczuwają większą radość niż ich bezdzietni rówieśnicy, jednak matki już nie. Według badaczy może to wynikać z faktu, że u matek przyjemne doświadczenia związane z rodzicielstwem są równoważone przez natłok obowiązków domowych i zwiększoną odpowiedzialność.

Rezultaty badania wskazują też, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim. Młodzi lub samotni zdają się nie być już tak zachwyceni rodzicielstwem.

„Wyniki naszego badania sugerują, że jeśli jesteś starszy (i przypuszczalnie bardziej dojrzały), jesteś w związku małżeńskim (i prawdopodobnie masz większe wsparcie społeczne i finansowe) oraz posiadasz dzieci, możesz być szczęśliwszy niż twoi bezdzietni znajomi. Jednak nie jest to prawdą w przypadku rodziców samotnych lub bardzo młodych” – przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>