Rodzice pijący alkohol to większe ryzyko dla noworodków.

Rodzice i opiekunowie, którzy spożywają alkohol mogą narazić noworodki na większe ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej – wynika z badań, o których informuje pismo „Addiction”. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zaobserwowali, że przypadki nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli zgonu zdrowego dziecka podczas snu, są częstsze w weekendy, kiedy więcej osób spożywa alkohol, a podczas Nowego Roku zdarzają się o 33 proc. częściej niż w jakimkolwiek innym dniu.

Choć zespół nagłego zgonu niemowląt występuje dość rzadko, naukowcy zwracają uwagę, że zgodnie z wynikami analizy zgonów noworodków w Stanach Zjednoczonych w latach 1973 – 2006, śmierć łóżeczkowa stanowi około jedną trzecią wszystkich zgonów.

Jak twierdzi socjolog David Phillips, główny autor badań, noworodki, których opiekunowie spożywali alkohol były dwukrotnie bardziej narażone na śmierć łóżeczkową.

Zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu zredukowanie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej rozpoczęły się w USA w 1994 roku, gdy amerykański Narodowy Instytut Rozwoju i Zdrowia Dziecka zainicjował kampanię „Back to Sleep”, której celem było zwiększanie świadomości rodziców na temat czynników ryzyka. Byli oni m.in. instruowani, aby nie spać w łóżku razem ze swoją pociechą, ograniczyć liczbę poduszek i kocyków w łóżeczku oraz układać dziecko na plecach, a nie na brzuchu lub boku, by zmniejszyć ryzyko uduszenia się.

Phillips podkreśla, że po spożyciu alkoholu rodzice w mniejszym stopniu przywiązują uwagę do tych zaleceń. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>