Rodzice: Napoje energetyzujące powinny być sprzedawane tylko dorosłym!

Napoje energetyzujące nie są przeznaczone dla dzieci. Jednak dzieci łatwo mogą kupić takie drinki w sklepach. Rodzice są oburzeni: Skoro tego typu napój zawiera kofeinę, powinien być sprzedawany tylko dorosłym – mówi dziennikarzom serwisu gazeta.pl mama czwartoklasisty.
Dostałam sygnał od innego rodzica, że mój 10-letni syn z kolegami piją w szkole napoje energetyzujące. Faktycznie w jego plecaku znalazłam paragon na trzy puszki takiego „drinka” – zadzwoniła do nas zdenerwowana czytelniczka, pani Anna. – Dzieciaki, jak dzieciaki – pewnie nie były świadome, co piją, ale że ktoś im to sprzedał? Przecież ten napój zawiera kofeinę, powinien być sprzedawany tylko dorosłym..

- Najbardziej niebezpieczna dla młodego organizmu jest tu kofeina – podkreśla prof. Wiesława Łysiak-Szydłowska z Zakładu Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Laboratoryjnej Akademii Medycznej w Gdańsku. – Taki napój może zaszkodzić, ponieważ młody, nieprzyzwyczajony do tego organizm ożywi się bardzo gwałtownie. Jego układ krwionośny nie jest do tego przystosowany – wyjaśnia prof. Łysiak-Szydłowska.

Poza kofeiną napoje pobudzające zwykle zawierają taurynę. – Aminokwas ten produkowany jest naturalnie przez organizm. Dodatkowo podaje się go w szczególnych przypadkach: wcześniakom albo pacjentom, którzy przewlekle żywieni są dietami syntetycznymi. Przypuszcza się też, że tauryna stymuluje pracę mózgu. Nie ma potrzeby jednak uzupełniać jej w młodym, zdrowym organizmie – tłumaczy pani profesor.

Napoje energetyzujące są zwyczajnie dopuszczone do obrotu. Nie obejmują ich żadne zakazy.

www.gazeta.pl , www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>