Rodzice mylą imiona brzmiące podobnie.

Nadając dzieciom imiona rodzice zwykle wybierają te, które brzmią miło dla ucha. Jednak kiedy decydują się na podobne imiona dla kilku pociech, wystawiają się na ryzyko częstych pomyłek – wynika z badania przeprowadzonego w amerykańskim University of Texas. Badanie opisane w magazynie „PLOS ONE” wykazuje, że to, co można uważać za „freudowskie pomyłki”, może być po prostu błędem w procesie wydobywania informacji w mózgu. „Skoro mylenie imion potęgowane jest przez ich podobieństwo i przez podobieństwo fizyczne dzieci, nie powinno się rozpatrywać tego jako pomyłek freudowskich czy jako faworyzowania jednej z pociech” – podkreśliła współautorka badania prof. psychologii Zenzi Griffin.

Badacze przeprowadzili ankietę internetową wśród 334 respondentów posiadających rodzeństwo. Uczestnicy mieli ocenić swoje i rodzeństwa podobieństwo w wyglądzie i osobowości, a także wskazać, jak często ich rodzice mylili się zwracając się do nich po imieniu.

Okazało się, że uczestnicy, którzy dzielili z rodzeństwem początek imienia (np. Jamie/Jason) lub końcówkę (np. Amanda/Samantha), deklarowali, że ich rodzice częściej nazywali ich niewłaściwym imieniem, niż osoby, u których takie podobieństwo nie występowało. Dotyczyło to głównie młodszego rodzeństwa, zbliżonego wiekiem, tej samej płci. Większość uczestników, która nie deklarowała takich pomyłek, to pierworodni, co jest najpewniej związane z tym, że ich imiona były częściej używane – zakładają badacze.

121 respondentów raportowało, że często byli nazywani imionami innych członków rodziny. 20 twierdziło, że mylono ich imię z domowym pupilem. Według Griffin wskazuje to, jak czynniki społeczne i sytuacyjne wpływają na wydobywanie informacji o imionach w mózgu rodziców. „Takie pomyłki pokazują status zwierząt w rodzinie” – zauważa. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>