Rewolucję seksualną zapoczątkowała… penicylina.

Nie tabletki antykoncepcyjne, ale penicylina mogła zapoczątkować rewolucję seksualną w drugiej połowie XX w. – uważa amerykański ekonomista. Zazwyczaj uważa się, że rewolucja seksualna na Zachodzie narodziła się w latach 60. XX w. wraz z pojawieniem się pigułki antykoncepcyjnej. Okazuje się jednak, że jej początki mogą sięgać lat 50., kojarzonych raczej z konformizmem. „Powszechne przekonanie jest takie, że rewolucja seksualna rozpoczęła się wraz z permisywizmem lat 60. i udoskonaleniem środków antykoncepcyjnych – opisuje Andrew Francis, ekonomista z Emory University w USA. – Świadectwa jednak silnie przemawiają za tym, że to raczej upowszechnienie się penicyliny, prowadzące do zmniejszenia zachorowalności na kiłę w latach 50., przyczyniło się do zapoczątkowania współczesnej ery seksualnej”.

Francis opublikował na ten temat artykuł w najnowszym numerze pisma „Archives of Sexual Behavior”.

Ponieważ penicylina obniżyła ryzyko związane z przygodnym seksem, populacja zaczęła bardziej z niego korzystać – wyjaśnia autor, porównując to do reguł ekonomii: gdy koszt towaru spada, ludzie kupują go w większej ilości.

W Stanach Zjednoczonych kiła osiągnęła swe apogeum w 1939 r., kiedy zmarło na nią 20 tys. osób. „To był AIDS przełomu lat 30. i 40.” – tłumaczy Francis.

Penicylina została wstępnie zidentyfikowana w 1928 r., wyizolowana dziesięć lat później, jednak przed rokiem 1941 nie trafiła do klinicznego zastosowania. Natomiast od roku 1947 do 1957 umieralność na kiłę w USA spadła o 75 proc., a częstotliwość występowania choroby o 95 proc.

Pragnąc zweryfikować swoją teorię, Francis przebadał amerykańskie rządowe i federalne dokumentacje medyczne, począwszy od lat 30. aż do lat 70.

Okazało się, że od połowy lat 50. wzrasta liczba pozamałżeńskich dzieci, ciąż wśród nastolatków i rzeżączki. Potwierdza to interpretację Francisa. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>