Rewolucja w ochronie naszej Planety!(38)

 

Dlaczego niektórzy palacze chorują na raka, a inni nie?


Rolnicy, którzy przeszli na uprawę ryżu metodą EM informowali mnie o tym, że po pracy na polu czują się świeżo i są wypoczęci. Rolnicy pracują boso, brodząc w wodzie po kostki. W przerwie na odpoczynek w trakcie ciężkiej pracy rozkładają na ziemi słomiane maty i wyciągają się na nich na jakiś czas. Opowiadali mi, że po tej chwili odpoczynku czuli się jak nowo narodzeni. W grupie tej kilku rolników cierpiało na choroby serca. Stwierdzili oni, że od kiedy pracują na polach ryżowych z EM, ich samopoczucie poprawiło się na tyle, że nie odczuwają oznak zmęczenia, jak przedtem……


Dlaczego niektórzy palacze chorują na raka, a inni nie?


Rolnicy, którzy przeszli na uprawę ryżu metodą EM informowali mnie o tym, że po pracy na polu czują się świeżo i są wypoczęci. Rolnicy pracują boso, brodząc w wodzie po kostki. W przerwie na odpoczynek w trakcie ciężkiej pracy rozkładają na ziemi słomiane maty i wyciągają się na nich na jakiś czas. Opowiadali mi, że po tej chwili odpoczynku czuli się jak nowo narodzeni. W grupie tej kilku rolników cierpiało na choroby serca. Stwierdzili oni, że od kiedy pracują na polach ryżowych z EM, ich samopoczucie poprawiło się na tyle, że nie odczuwają oznak zmęczenia, jak przedtem.Pracownicy spalarni śmieci pracują w warunkach ekstremalnego utleniania. Ciągłe przebywanie w warunkach silnego utleniania wpływa na pogorszenie się ich stanu zdrowia. Stwierdzono jednak, że szkodliwe działanie procesu utleniania, a przede wszystkim nieznośny odór odpadów może się znacznie zmniejszyć po zastosowaniu EM. Stosowanie EM w nawilżaczach mieszkań oczyszcza jednocześnie powietrze z roztoczy i kleszczy. Osoby używające takich urządzeń podobno nie uskarżają się na przeziębienia, ani na alergie. Jestem w posiadaniu dużej ilości dokładnych relacji o pozytywnych skutkach działania EM w małych i niepozornych, ale jakże znaczących dziedzinach naszego codziennego życia. Być może dla wielu zaskoczeniem będzie fakt, że domowe środki dezynfekujące i spraye przeciwko owadom także zanieczyszczają środowisko. Najczęściej powodują to samo, co opryski na polach. Gdyby w spłuczkach toalet i w rozpylaczach w pomieszczeniach dodawano EM, wówczas zużycie środków dezynfekujących i sprayów przeciwko owadom zmniejszyłoby się o ponad połowę i korzystnie oddziaływałoby na cały dom.            Każdy rodzaj niedomagania traktuję tak samo: podpada on pod kategorię choroby albo niepełnosprawności. Wszelkie niedomagania można podzielić, według mnie, na cztery kategorie:


W pierwszej kategorii przyczyną niepełnosprawności jest niedomaganie fizyczne albo niedomaganie spowodowane przez chemię. W drugiej niepełnosprawność wynika ze złego funkcjonowania jakiegoś organu. Przyczyna trzeciej jest, według mnie, natury psychologicznej lub duchowej. W czwartej przyczyna jest natury duchowej w sensie duchowości.


Do pierwszej kategorii zaliczyłbym osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych i podczas pracy. Stosunkowo łatwo byłoby zmniejszyć ich liczbę. Wystarczyłoby podjąć w tym celu stosowne środki. W przypadku trzech pozostałych kategorii rzeczy mają się gorzej, ponieważ w wielu przypadkach się zazębiają . Jednakże według mnie, jedną cechę mają wspólną: jest nią zdolność do hamowania antyutleniania. Dlaczego dwie osoby mogą jeść to samo i żyć w podobnych warunkach, a tylko jedna z nich zachoruje? Odpowiedź doprowadza nas ponownie do długowiecznej muszki owocówki Drosophila. Można powiedzieć, że różnice te wynikają z odmiennej zdolności każdego organizmu do wytwarzania antyutleniaczy, która to zdolność jest zakodowana w DNA każdej jednostki.


Wiadomo wszem, że pewna dawka ćwiczeń fizycznych jest ważna dla naszego zdrowia. Być może jest wybaczalne twierdzenie, że jej zwiększenie odbywa się z korzyścią dla organizmu. Lecz co się dzieje z atletami i sportowcami, którzy trenują do granic wytrzymałości? Jeśli zintensyfikowanie ćwiczeń byłoby korzystne, to można byłoby przypuszczać, że ci fanatycy treningu powinni długo żyć. Niestety, najczęściej bywa wręcz odwrotnie. Ze statystyk wynika, że najlepsi sportowcy i atleci umierają wcześniej, niż wskazuje przeciętna.            Istnieje wiele takich sprzeczności. Nałogowi palacze na przykład. Palą jak kominy i mimo to są zdrowi. Tymczasem ktoś, kto w życiu nie wypalił ani jednego papierosa, nabawia się raka płuc. Wydaje się, że nie ma w tym logiki. Papierosy mają taki sam wpływ na nasz organizm, jak silne utlenianie. To, że palacze wbrew dowiedzionym faktom i mimo ilości utleniaczy, które przyjmują, są zdrowi, może być wyjaśnione jedynie różną zdolnością organizmu do wytwarzania antyutleniaczy. Nałogowi palacze, którzy mimo wszystko nie ponoszą uszczerbku na zdrowiu z powodu palenia, muszą być w stanie wyprodukować tak dużą ilość antyutleniaczy, że te neutralizują negatywne skutki utleniania.


Oczywiście istnieje wiele teorii na temat, co należy robić, żeby być zdrowym i długo żyć. „Rób to, a nie zachorujesz na raka!” – lista takich zaleceń jest długa. „Rób to i unikaj tego, a nigdy nie zachorujesz!” – dużo jest takich rad i teorii. W gruncie rzeczy mówią one o tym samym i we wszystkim chodzi o to, że sposoby te są skuteczne w walce z nadmiernym utlenianiem, jakie zachodzi w naszym organizmie. Dobra i zdrowa żywność jak najbardziej wpływa na powstrzymywanie procesów utleniania. Pogląd, że intensywny trening sportowy powoduje nadmierne powstawanie szkodliwego aktywnego tlenu, ostatnimi czasy zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, więcej, zaleca się umiarkowanie w tej dziedzinie. Z tego punktu widzenia trenowanie po to, by wygrać, wydaje się całkowicie pozbawione sensu. Jeśli skutki treningu miałyby być korzystne, to w pierwszym rzędzie należałoby wydalić z organizmu aktywny tlen jako przyczynę zmęczenia i jednocześnie zagwarantować, że organizm utrzyma się w normalnym, dobrym stanie zdrowia.


ZWRACAM SIĘ DO ROLNIKÓW, SADOWNIKÓW, HODOWCÓW ORAZ LEKARZY I WSZYSTKICH OSÓB INTERESUJĄCYCH SIĘ ZAGADNIENIAMI OCHRONY ŚRODOWISKA! ZAKŁADAJMY W POLSCE KLUBY „EM”, POSTARAM SIĘ PAŃSTWU POMÓC W ICH ORGANIZACJI I ZORGANIZOWANIU PRELEKCJI! CZEKAM NA LISTY W TEJ SPRAWIE!  Jacek Roik, www.jroik.manpol.net/wt  i www.jroik.manpol.net, jroik@manpol.net, tel. 0-14, 621-53-48 (20.00-21)


 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>