Rewolucja w ochronie naszej Planety!(29)

 

Anachroniczność „japońskiej drogi”


Chciałbym powiedzieć coś na temat tego, jak rozwija się EM oraz wyjaśnić przyczyny obecnego rozwoju i zużycia EM. Jak wspomniałem w rozdziale 1, największe ilości EM zużywa obecnie Chińska Republika Ludowa. Propagowanie EM ma pełne poparcie rządu chińskiego. Obecnie w tym kraju miesięcznie produkuje się 5.000 ton EM…..


Anachroniczność „japońskiej drogi”


Chciałbym powiedzieć coś na temat tego, jak rozwija się EM oraz wyjaśnić przyczyny obecnego rozwoju i zużycia EM. Jak wspomniałem w rozdziale 1, największe ilości EM zużywa obecnie Chińska Republika Ludowa. Propagowanie EM ma pełne poparcie rządu chińskiego. Obecnie w tym kraju miesięcznie produkuje się 5.000 ton EM.Tajlandia jest drugim po Chinach konsumentem EM ze zużyciem 1.000 t miesięcznie. Kiedy stwierdzam, że roczne zużycie w Japonii wynosi niewiele więcej niż 1.000 t, można wyobrazić sobie, jak duże jest zużycie EM w Chinach w porównaniu z Japonią.


            Chiny wciąż walczą z problemami typowymi dla krajów rozwijających się. Należą do nich tradycyjne metody uprawy, kulejący system oczyszczania ścieków i niemalże prymitywne warunki sanitarne w całym kraju. Ponieważ rolnictwo, środowisko i higiena są ściśle ze sobą związane, a stosowanie EM wywiera znaczący wpływ na wszystkie te obszary, Chiny traktują całkowitą adaptację technologii EM jako całościową drogę, na której możliwe będzie rozwiązanie wszystkich tych problemów, że tak powiem, za jednym zamachem. Jestem przekonany, że kraj rozwijający się nie może uczynić nic lepszego, jak unikać nowoczesnych praktyk rolniczych obowiązujących w krajach rozwiniętych i zamiast tego całkowicie przerzucić się na formy rolnictwa naturalnego na bazie EM. Wygląda na to, jakby niektóre kraje podzielały mój punkt widzenia. Być może dlatego niektóre kraje importujące nawozy sztuczne i produkty chemiczne tak entuzjastycznie podchodzą do wprowadzania EM w rolnictwie.W Chinach liczba gospodarstw stosujących EM znacznie wzrosła w przeciągu zaledwie pięciu lat. Fakt, że dzięki regularnemu stosowaniu EM osiągnięto wspaniałe rezultaty, działa zachęcająco.Jednym z problemów przy uprawie sałaty i warzyw liściowych jest ich wrażliwość na zmiany pogody. Z pomocą EM jednak jest możliwe prowadzenie zyskownej działalności, zarówno pod względem ilości produktu, jak również pod względem osiąganej ceny, ponieważ EM gwarantuje wysokie plony, niezależnie od tego, czy w danym sezonie było sucho, czy deszczowo. Brazylijscy rolnicy japońskiego pochodzenia, rokrocznie mający problemy z utrzymaniem ciągłych plonów – zwłaszcza chryzantem i warzyw – przez wprowadzenie EM rozwiązali swoje problemy. Wielu wiodło się na tyle źle, że poszczególni członkowie ich rodzin musieli regularnie jeździć do Japonii do pracy, żeby utrzymać swoje rodziny i gospodarstwa. Wiadomo mi o tym, że po wprowadzeniu EM w Brazylii wiele rodzin przestało to praktykować, ponieważ nie było to już konieczne.


            Wielkie ożywienie w brazylijskim rolnictwie spowodował fakt, że EM odniósł sukces w wyeliminowaniu znanej choroby roślin zwanej „Witch’s Broomstick”. Ta choroba palmy kokosowej doprowadziła do tak ogromnego kryzysu, że całej produkcji stanu Bahía, największego regionu świata produkującego orzechy kokosowe, o wielkości kilku milionów hektarów, groziło całkowite zniszczenie. EM uratował drzewa i pomógł w krótkim czasie całkowicie odmienić sytuację.


            Kiedy jest mowa o Brazylii, od razu przychodzi na myśl niszczenie lasów tropikalnych w dorzeczu Amazonki. Wszyscy są zdania, że należy bezwzględnie uczynić coś w tym kierunku, żeby zapobiec dalszemu wycinaniu lasów tropikalnych, ponieważ są one wartościowym rezerwuarem naturalnych zasobów naszej planety. Ale właśnie tutaj można zauważyć, że Brazylia podejmuje pewne działania, stosując w rolnictwie metody bardziej postępowe od konwencjonalnych, obowiązujących w większości krajów. Metody te są obiecujące nie tylko pod względem ratowania cennej puszczy amazońskiej, lecz także pomagają w regeneracji środowiska i ekosystemu w dorzeczu Amazonki o długotrwałych skutkach.Jeśli na naszej drodze ku przyszłości coraz więcej rolników w coraz większej ilości krajów będzie przyjmować naturalne metody uprawy na bazie EM, wówczas rozwój w dziedzinie rolnictwa będzie wywierał pozytywny wpływ na pokrewne dziedziny w innych dyscyplinach. Chcę przez to powiedzieć, że ulepszenia i poprawa w rolnictwie automatycznie spowoduje poprawę środowiska naturalnego i pociągnie za sobą ogólną poprawę stanu zdrowia. Jeśli do tego dojdzie, nie będziemy mierzyć poziomu danego kraju według dzisiejszych standardów gospodarczych i technologicznych, lecz według nowych standardów: produktywności rolnictwa, jego efektywności w ochronie środowiska i według tego, jaki jest stan zdrowia jego mieszkańców. Będą to kryteria, według których będzie się oceniać, gdzie się znajduje dany kraj pod względem narodowego rozwoju, dobrobytu społecznego i zadowolenia jego obywateli.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>