Reumatoidalne zapalenie stawów skraca życie nawet o 5-8 lat.

Reumatoidalne zapalenie stawów może skracać życie nawet o 5-8 lat. Schorzenie dotyka 1-2 proc. całej populacji, najczęściej ludzi młodych. Jak podkreślił w rozmowie z PAP kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Eugeniusz Kucharz, choroba ta grozi trwałą niepełnosprawnością, a ponad 80 proc. nieleczonych ludzi w krótkim czasie traci zdolność do pracy.

Jak tłumaczył, stan i komfort życia pacjentów poprawiają obecnie leki biologiczne, które wprawdzie nie leczą przyczyn choroby – wciąż nie do końca znanych – ale są dobrze wycelowane w punkty zapalne. „Leki biologiczne to intensywnie rozwijająca się dziedzina, wkrótce pojawią się nowe” – zaznaczył prof. Kucharz.
O reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz innych chorobach będących przedmiotem badań internistów będą debatować w sobotę uczestnicy międzynarodowej konferencji Colloqium Rheumatologorum Silesiae w Katowicach. Mowa będzie również m.in. o postępach w leczeniu łuszczycy, zagadnieniach hematologicznych w praktyce klinicznej reumatologa, leczeniu bólu, a także przenoszonej przez kleszcze neuroboreliozie.

Jedna z prelegentek to wybitna amerykańska internistka prof. Donna Sweet, specjalizująca się w problematyce HIV i AIDS. Jak podkreśliła, 25-30 proc. ludzi zakażonych HIV ma bóle mięśni i stawów, zapalenie naczyń, powiększenie węzłów chłonnych. Zakażenie HIV pogarsza też znacznie stan chorych na łuszczycę, a więc pogorszenie w tej chorobie powinno być sygnałem do zrobienia testu na HIV.

„W Polsce HIV nie jest powszechny, ale nie jest też rzadkością. Wiele osób nie wie, że jest zakażonych i przekazuje zakażenie innym. Tymczasem można ograniczyć nowe zakażenia o 30 proc., jeśli prowadzi się więcej badań – powiedziała PAP prof. Sweet.

Jej zdaniem niezwykle potrzebne jest wykonywanie testów na HIV. Szczególnie ważne są badania u kobiet w ciąży, pozwalają bowiem zapobiec zakażeniu dziecka. Jeśli kobieta wie, że jest zakażona, i przechodzi terapię, dziecko rodzi się zdrowe.

Prof. Sweet podkreśliła też, że w Polsce dostępne jest leczenie HIV/AIDS na takim poziomie jak w Stanach Zjednoczonych. „Obecnie 25-letni chory, który jest pod opieką lekarza, bierze leki, może żyć nawet przez 40 lat, prowadząc normalne życie” – podkreśliła.

Głównym organizatorem konferencji jest Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. „To spotkanie interdyscyplinarne. Współczesny postęp medycyny wymaga rozwoju bardzo wąskich specjalności, ale zawsze przedmiotem zainteresowania lekarzy jest cały pacjent. W reumatologii jest wiele zagadnień na pograniczu z neurologią, pulmonologią, hematologią, medycyną wewnętrzną” – powiedział prof. Kucharz. LUN

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>