Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS)- złe leczenie, to większe koszty!

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) choć jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, to nie zostało do tej pory umieszczone w wykazie chorób przewlekłych. Schorzenie najczęściej atakuje ludzi w wieku 30 – 50 lat, więc w okresie największej aktywności zawodowej. Ocenia się, że w Polsce co trzeci chory na RZS nie jest zdolny do aktywności zawodowej już po 2 latach od rozpoznania choroby. To efekt również tego, że chory jest źle leczony, bo lekarze za późno kierują pacjenta do reumatologa. Wielu z nich w związku z coraz częstszą nieobecnością w pracy przechodzi więc na renty.

Z analizy przeprowadzonej na podstawie danych NFZ oraz ZUS wynika, że łączne koszty społeczne (leczenie plus tzw. koszty pośrednie wynikające m.in. z nieobecności w pracy, pobieranie rent) to 503 mln zł rocznie. Szacuje się, że koszty związane z inwalidztwem i utratą pracy są trzykrotnie większe od bezpośrednich związanych z samym leczeniem chorego na RZS.

Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Więcej: www.praca.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>