Resweratrol zmniejsza uzależniające działanie metamfetaminy.

Resweratrol, naturalny związek obecny w warzywach i owocach, zwłaszcza w winogronach, może łagodzić reakcję mózgu na metamfetaminę, jeden z najsilniej uzależniających narkotyków – wykazały badania opublikowane przez „Neuroscience Letters”. Po zażyciu metamfetaminy w mózgu wzrasta poziom dopaminy, która pobudza do dalszego zażywania narkotyku mimo szkodliwego działania. Po pewnym czasie neurony dopaminergiczne ulegają jednak degeneracji, powodując zaburzenia neurologiczne, zbliżone do tych, których doświadczają pacjenci z chorobą Parkinsona. To właśnie na roli tego neuroprzekaźnika skoncentrowali się naukowcy.

„Dopamina jest kluczowym elementem w rozwoju uzależnienia od metamfetaminy. Okazało się, że resweratrol reguluje pracę neuronów dopaminergicznych i chroni je przed degeneracją przy chorobie Parkinsona. Chcieliśmy więc ustalić, czy resweratrol może mieć wpływ na zmiany wywołane stosowaniem narkotyku” – mówi autor badań Dennis Miller z Uniwersytetu Missouri (USA).

Badane szczury otrzymywały resweratrol raz dziennie przez siedem dni. Po upływie tygodnia naukowcy podali gryzoniom metamfetaminę i sprawdzili, jaki poziom dopaminy był wytwarzany w następstwie. Okazało się, że resweratrol w znacznym stopniu ograniczał zdolność narkotyku do podnoszenia poziomu dopaminy w mózgu. Co więcej, ograniczał też wywoływaną przez metamfetaminę nadaktywność.

Jak podkreślają badacze, niewiele jest dostępnych metod leczenia osób uzależnionych od tego wyniszczającego narkotyku, dlatego resweratrol może być pomocny w zmniejszaniu chęci jego zażywania.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>