Resweratrol nie przynosi korzyści zdrowym kobietom.

Zdrowe kobiety w średnim wieku nie podlegają zbawiennemu wpływowi resweratrolu – odkryli amerykańscy naukowcy. Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma „Cell Metabolism”.
Badania nad działaniem resweratrolu (składnika czerwonego wina, obecnie dostępnego również w postaci suplementu diety) wykazały, że ta cudowna substancja zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, zmniejsza ryzyko choroby serca i cukrzycy oraz przedłuża życie, ale – jak przekonują badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis – nie na wszystkich wywiera tak pozytywny wpływ. Korzyści nie zaobserwowano u zdrowych kobiet w średnim wieku, które przez 12 tygodni przyjmowały resweratrol w formie suplementu diety.

„Wyniki kilku badań pokazały, że resweratrol wywiera wpływ na ludzi. Jednak te badania były przeprowadzane na ludziach z cukrzycą, starszych osobach z upośledzoną tolerancją glukozy lub ludziach otyłych, którzy mają więcej problemów metabolicznych niż badane przez nas kobiety. Możliwe więc, że resweratrol ma pozytywny wpływ na ludzi, którzy metabolicznie odbiegają od normy, do której zaliczały się osoby, które uczestniczyły w naszym badaniu” – wyjaśnia badacz Samuel Klein.

Jednakże wyniki badania nadal pozostają zaskakujące, gdyż eksperymenty przeprowadzone z zastosowaniem czerwonego wina udowodniły występowanie pozytywnych efektów zdrowotnych u osób badanych.

Naukowcy przypuszczają, że choć sam resweratrol nie wpływa w równym stopniu na wszystkich ludzi, to być może jego współdziałanie z innymi składnikami czerwonego wina, które nie zostały jeszcze zidentyfikowane w badaniach, przyczynia się do zmniejszania ryzyka wielu groźnych chorób. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>