Religijność w okresie dojrzewania chroni przed alkoholizmem.

Wiara może ochronić przed wpadnięciem w nałóg alkoholowy w okresie dojrzewania – wynika z badań, nad wpływem religijności na genetyczne dziedzictwo problemu alkoholowego, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado w Boulder. „Poziom fenotypu odpowiedzialnego za problem alkoholowy może zależeć od społecznego otoczenia” – powiedziała Tanya M.M. Button z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, członek grupy badawczej. Fenotypy są dostrzegalnym i wymiernym zespołem cech organizmu. Fenotyp jest ściśle związany z genotypem. To właśnie oddziaływanie między genotypem a środowiskiem daje fenotyp.

„Ludzie wywodzący się z religijnego środowiska mogą w mniejszym stopniu ujawniać swój fenotyp odpowiedzialny za alkohol od tych, którzy wywodzą się z niereligijnych społeczności. Ponadto wpływ genów na te fenotypy również zmienia się w zależności od środowiska. Dowiedzieliśmy się również, że geny odgrywają większą rolę w tego typu fenotypach wśród ludzi z środowisk miejskich, a także wśród niezamężnych kobiet i osób niereligijnych” – dodała Button.

Takiego efektu nie ma już jednak w okresie wczesnej dojrzałości – informuje serwis EurekAlert. NIC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>