Regeneracja serca zależy od aktywności genu ,

Zespół kardiologów i biologów molekularnych z Uniwersytetu Teksasu ustalił, że aktywność genu kodującego mikroRNA odbiera sercu zdolność do regeneracji. Zablokowanie tej aktywności może w przyszłości pomóc zmniejszyć zakres trwałych uszkodzeń doznawanych przez pacjentów po zawale – czytamy w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
W 2011 roku dr Eric Olson i dr Hesham Sadek z Uniwersytetu Teksasu przedstawili wyniki badań, które wykazały, że po trzech tygodniach od usunięcia 15 proc. tkanki sercowej nowonarodzonej myszy organ ten był w stanie całkowicie się zregenerować i pracować prawidłowo. Po pierwszym tygodniu życia serce traci jednak tę zdolność i komórki nie zareagują już w ten sam sposób.

Analizując proces regeneracji tkanki sercowej u myszy, naukowcy odkryli, że zdolności regeneracyjne zmniejszają się w wyniku działania genu kodującego mikro RNA (mir-15), jednak gdy jego aktywność zostanie zablokowana, proces regeneracyjny może trwać znacznie dłużej. Daje to nadzieję na opracowanie metod pomagających naprawić uszkodzenia u ludzi po zawale.

„Po raz pierwszy odkąd zaczęliśmy badać reakcję komórek serca na zawał mamy powody, by wierzyć w możliwość aktywowania programu endogennej regeneracji. Te badania dają nadzieję, że reaktywacja zdolności regeneracyjnych w sercach dorosłych ssaków jest w naszym zasięgu” – mówi dr Sadek. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>