Ręce jak gąbka to wina genów.

Udało się wyjaśnić genetyczną przyczynę, dla której ręce niektórych osób wkrótce po zanurzeniu w wodzie staja się białe i gąbczaste – informuje” The American Journal of Human Genetics”. Rozsiany rogowiec dłoni i stóp występuje mniej więcej u jednej osoby na 40 tys.. Skóra dłoni i stóp staje się zgrubiała, a pod wpływem wody robi się biała i gąbczasta. Podobne zjawisko występuje także u długo przebywających w wodzie osób o normalnej skórze, jednak jest znacznie mniej nasilone.

Badania brytyjskich i szwedzkich rodzin, u których występuje takie zjawisko przeprowadził zespół profesora Davida Kelsella ze szpitala Queen Mary przy University of London. Okazało się, że chodzi o defekt białka akwaporyny 5, które odpowiada za usuwanie wody z organizmu. Akwaporyna odgrywa ważną rolę na przykład przy wydzielaniu śliny i łez. Jak się okazało, jest także obecna w skórze, szczególnie dłoni i stóp. Wadliwa akwaporyna sprawia, że skóra staje się bardziej porowata, co pozwala je szybciej nasiąkać wodą.

Naukowcy z Londynu twierdzą, że odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć mechanizm nawilżania się skóry oraz funkcjonowanie jej naturalnej bariery. Może to pomóc w badaniach nad wieloma chorobami dermatologicznymi. (PAP)

pmw/ ula/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>