Reakcje Kościoła w Polsce na papieską decyzję o rezygnacji.

W duchu wiary, ale i z pewnym zaskoczeniem Kościół w Polsce przyjął ogłoszoną dziś decyzję Benedykta XVI o rezygnacji z zajmowanego urzędu. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podkreślił przede wszystkim znaczenie tego pontyfikatu. Zauważył, że papieska decyzja wynika z poczucia odpowiedzialności za Kościół. „Takie poczucie odpowiedzialności i troski potwierdza, że Papież jest wysokim autorytetem moralnym. Jest to pontyfikat bardzo ważny, nie tylko przejściowy, pontyfikat tranzycji. To pontyfikat, który otworzył nowe horyzonty dla Kościoła” – stwierdził abp Migliore. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak powiedział, że papieską decyzję odbiera przede wszystkim w duchu wiary.
„Skoro Ojciec Święty taką decyzję podejmuje, to rozumiem – słowa te padają też w jego oświadczeniu, w jego słowie do kardynałów na zwołanym przez niego Konsystorzu – że rozważył taką decyzję i widzi, że to będzie decyzja dla dobra Kościoła. Tak ją też przyjmuję jako ksiądz i jako biskup, w zaufaniu także do rozeznania Papieża, z jakim tutaj tę decyzję podjął” – stwierdził bp Polak.

„Myślę, że dla wszystkich, również dla mnie, było to zaskoczenie – dodał hierarcha. – Nie spodziewałem się tego, nie analizowałem, nie znałem, bo nie było w ostatnim czasie takich wiadomości dotyczących zdrowia Ojca Świętego. Wydawało się, że Ojciec Święty pomimo wieku, który był jednak w jego głosie i w jego postawie, w dalszym ciągu jest w stanie tę posługę pełnić, ale my nie jesteśmy blisko niego, nie jesteśmy w jego ciele i on najlepiej sam to czuje, w jakiej kondycji jest” – stwierdził sekretarz generalny KEP.

Bp Henryk Tomasik z kolei podkreślił, iż „to, co czyni Ojciec Święty, zostało przemodlone i przemyślane”, zaś podana dziś informacja to tajemnica, którą trzeba po prostu przyjąć.

R. Łączny, KAI

 

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>