Reakcja na stres świadczy o ryzyku otyłości.

Dzieci, które zbyt silnie reagują na czynniki stresujące są w większym stopniu narażone na nadwagę lub otyłość – wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, o których informuje pismo „Appetite”. By zbadać reakcję na stres, naukowcy wykorzystali test TSST (Trier Social Stress Test), podczas którego po pięciu minutach oczekiwania następuje 10 minut ekspozycji na czynnik stresujący. W badaniach wzięło udział 43 dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Miały one w obecności badaczy przygotować, a następnie wygłosić przemowę oraz rozwiązać zadanie matematyczne. Przed i po eksperymencie badano poziom kortyzolu w ślinie. Następnie uczestników poproszono o określenie poziomu odczuwanego głodu i zostawiono ich w pokoju pełnym zabawek oraz różnego rodzaju przekąsek. Naukowcy zaobserwowali wówczas, że starsze dzieci (8-11 lat), których poziom kortyzolu był podwyższony podczas wcześniejszego eksperymentu, miały znacznie wyższy wskaźnik masy ciała (BMI) i podczas przerwy konsumowały więcej kalorii, nawet jeśli wcześniej twierdziły, że nie były głodne.

„Wyniki tych badań sugerują, że dzieci mające predyspozycje do otyłości można zidentyfikować na podstawie ich biologicznej odpowiedzi na stres” – mówi autorka badań Lori Francis.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na związku otyłości z takimi czynnikami stresującymi jak ubóstwo czy przemoc w rodzinie. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>