RE: lekarze mogą korzystać z klauzuli sumienia.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która potwierdza prawo lekarzy do korzystania z klauzuli sumienia.
W wyniku poprawek treść dokumentu całkowicie odbiega od pierwotnej. Ostateczny tekst głosi, że ?żaden szpital, placówka czy osoba nie mogą być przedmiotem żadnej presji czy dyskryminacji ani ponosić żadnej odpowiedzialności” w wypadku, gdy odmówią przeprowadzenia aborcji czy eutanazji lub wzięcia udziału w którymś z tych zabiegów. ?Zgromadzenie Parlamentarne RE podkreśla konieczność utwierdzenia prawa do klauzuli sumienia przy zachowaniu odpowiedzialności państwa, które powinno zagwarantować każdemu pacjentowi właściwe leczenie w stosownym czasie” – dodaje rezolucja.

Jak podkreślali w rozmowie z PAP polscy delegaci, w trakcie debaty usunięto lub zmieniono większość zapisów początkowej wersji tekstu autorstwa komisji ds. społecznych, zdrowia i rodziny ZPRE. Komisja ta wyrażała m.in. zaniepokojenie rozszerzaniem się w Europie praktyki odmawiania wykonywania aborcji w imię ?klauzuli sumienia” i apelowała do państw RE o poddanie tego zjawiska kontroli.

B. minister zdrowia dr Marek Balicki, komentując rezolucję powiedział, że ?klauzula sumienia nie może być używana przeciw pacjentom, a u nas jest wykorzystywana do wojny ideologicznej i do walki z legalnymi zabiegami przerwania ciąży oraz z badaniami prenatalnymi. Przypadek Alicji Tysiąc dotyczył ograniczenia dostępu do różnych usług – z powołaniem właśnie na klauzulę sumienia”.

Prezes Stowarzyszenia Pacjentów ?Primum Non Nocere” Adam Sandauer uważa, że ?lekarz, jeśli nie chce przeprowadzać aborcji, to nikt nie ma prawa go do tego zmuszać. Oczywiście, nie można podchodzić do aborcji jak to czyniono w PRL, gdy była podstawowym środkiem antykoncepcyjnym. Nie jest to droga, aby zapobiegać niechcianej ciąży. Myśląc poważnie o problemie aborcji trzeba zastanowić się nad całokształtem sytuacji demograficznej”.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, komentując rezolucję przyznał, że ?odczuwa olbrzymią satysfakcję z takiego zapisu rezolucji. Polscy lekarze wypracowali model zasad etycznych, nad którymi długo dyskutowano, ale zostały przyjęte przez całą naszą społeczność. Nasz kodeks zasad etycznych postawił za wzór to, co powinno istnieć w całym świecie medycznym”.

PAP/ Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>