Ratownicy górscy: upały przyczyną zasłabnięć w górach.

Upalna pogoda zachęcająca do górskich wędrówek spowodowała, że po Tatrach wędruje sporo turystów. Ratownicy górscy przypominają, że wybierając się w góry należy pamiętać o nakryciu głowy, zabraniu zapasu wody do picia i używaniu kremów z filtrem. Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo dobre. W czwartek na Kasprowym Wierchu było 16 stopni Celsjusza. W Zakopanem w ostatnich dniach termometry wskazywały 30 st. C.

Ratownicy górscy radzą, aby w góry podczas upałów wychodzić o świcie, nawet o godz. 5 rano, kiedy słońce nie jest jeszcze tak ostre jak w godzinach południowych, a trasę należy planować odpowiednio do swej kondycji i doświadczenia górskiego. Forsowne wycieczki w góry w trakcie upału mogą być przyczyną zasłabnięć i niebezpiecznych w skutkach wypadków. „W plecaku turysty powinna znaleźć się butelka wody mineralnej i prowiant, bo w upale podczas forsownych wypraw szybko tracimy siły” – powiedział ratownik TOPR Jakub Hornowski.

Ratownik zwrócił uwagę, że słońce w górach mocniej operuje dlatego konieczne jest nakrycie głowy i kremy z filtrami. Należy mieć na uwadze, że idąc górską granią nie ma się gdzie schronić przed ostrym słońcem. Wybierając się w góry należy też pamiętać o zmianie ciśnienia atmosferycznego, co może mieć negatywny wpływ na stan zdrowia, szczególnie u osób starszych.

Na górskie wycieczki trzeba mieć odpowiednie obuwie chroniące staw skokowy oraz zabrać ze sobą pelerynę i ciepłe ubranie, ponieważ pogoda w górach może gwałtownie się zmienić. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>