Raport: w Europie spada zachorowalność na demencję.

Badania w Europie po raz pierwszy wykazały, że spada zachorowalność na demencję wśród osób powyżej 65. roku życia, na razie w Anglii i Walii. Podobnie może być również w innych krajach rozwiniętych – twierdzą autorzy raportu opublikowanego przez „Lancet”. Pismo twierdzi, że przewidywano to już do dawna, a najnowsze obserwacje są tego najlepszym potwierdzeniem. Uważa się, że wraz z poprawą stanu zdrowia oraz większą aktywnością umysłową kontynuowaną do późnej starości, mniej będzie przypadków demencji wśród ludzi starszych. W Anglii liczba chorych z tego powodu jest już wyraźnie mniejsza niż przed 20 laty – wynika z raportu. Do takiego wniosku skłaniają obserwacje emerytów mieszkających w Cambridgeshire, Newcastle i Nottingham jakie prowadzono w latach 1991-2011. Wynika z nich, że o ile na początku lat 90. XX w. 8,3 proc. z nich cierpiało z powodu demencji, to teraz odsetek ten spadł do 6,5 proc.

Główny autor raportu dr Carol Brayne z Cambridge University wylicza, że jeśli podobnie jest w całej Wielkiej Brytanii, to liczba osób z demencją po 65. roku życia zmniejszyła się o co najmniej 200 tys.

Zaobserwowano, że na demencję rzadziej chorują osoby lepiej wykształcone, co potwierdza wcześniejsze badania sugerujące, że większa aktywność umysłowa zmniejsza ryzyko tej choroby. Istotna rolę odgrywa również styl życia. Demencja częściej omija te osoby, które nie są otyłe, mają prawidłowy poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi.

Do otępienia doprowadzają niedrożne naczynia krwionośne doprowadzające krew do mózgu. Dość częstą jego przyczyną są również tzw. mini udary mózgu, czyli przejściowe niedokrwienie mózgu ustępujące zwykle najpóźniej po 24 godzinach. Dlatego to co chroni przez chorobami sercowo-naczyniowymi i zawałem serca, zapobiega również demencji.

Z najnowszych badań nie wynika jednak, czy spada zachorowalność na chorobę Alzheimera, najczęstszą postać demencji. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>