Raport: świńska grypa uśmierciła znacznie więcej osób niż podejrzewano.

Pandemia świńskiej grypy, która wybuchła w 2009 r., mogła zabić nawet ponad 575 tys. ludzi na świecie, aż 15 razy więcej niż wcześniej podejrzewano – wykazał najnowszy raport opublikowany przez „The Lancet Infectious Diseases”.
Potwierdził on, że głównymi ofiarami wirusa H1N1 było osoby w młodszym wieku, poniżej 65. roku życia. Stanowiły one aż 80 proc. wszystkich zakażonych, które zmarły. Grypa sezonowa zwykle atakuje osoby starsze, które najczęściej umierają z powodu pogrypowych powikłań (np. na zapalenie płuc i niewydolność krążeniowo oddechową – PAP).

Według dr. Marc-Alaina Widdowsona z Centers for Disease Control and Prevention (DC) w Atlancie (USA), od kwietnia 2009 r. do sierpnia 2010 r. świńska grypa uśmierciła głównie mieszkańców Południowej Azji i Afryki. Świadczy to o tym, że nawet tak groźna odmiana wirusa grypy jak H1N1 stwarza głównie zagrożenie w krajach o niskiej opiece medycznej. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>