Raport: powikłania po szczepieniach u dzieci bardzo rzadkie.

Poważne powikłania po szczepieniach dzieci się zdarzają, ale są bardzo rzadkie i nie mają nic wspólnego z autyzmem, alergiami i białaczkami – przekonują autorzy raportu opublikowanego przez „Pediatrics”. Raport powstał w związku z tym, że coraz więcej rodziców w USA i Europie ma wątpliwości, czy należy szczepić dzieci z powodu ewentualnych działań niepożądanych. Powstrzymywanie się przed szczepieniami powoduje, że w niektórych regionach świata wzrasta zachorowalność na odrę i krztusiec. Pediatra Harvard Medical School prof. Courtney Gidengil zapewnia, że nie ma powodów do obaw. „Z naszych badań wynika, że powikłania poszczepienne są bardzo rzadkie, a jeśli nawet się zdarzą, to jedynie w wyjątkowych sytuacjach wywołują poważne komplikacje zdrowotne” – zapewnia.

To kolejny raport na ten temat. W 2011 r. do podobnych wniosków doszli specjaliści Institute of Medicine. Najnowszy raport jest bardziej obszerny. Przeanalizowano w nim 67 badań dotyczących szczepionek dopuszczonych na rynek Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo uwzględniono w nim preparaty chroniące przed pneumokokami, rotawirusami, bakteriami Haemophilus influenzae typu B (Hib) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, których nie rozpatrywano w poprzednim opracowaniu.

Jakie zatem mogą się zdarzyć powikłania po szczepieniach? Przede wszystkim nie odnotowano żadnych zgonów. Najczęściej występowały tzw. odczyny poszczepienne.

Po użyciu szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce dochodziło do odczynów poszczepiennych, jednakże ryzyko takie było nieznaczne – podkreślają autorzy raportu. Najczęściej zdarzały się odczyny gorączkowe. Podobnie było po zastosowaniu preparatów chroniących przed pneumokokami.

Po zaszczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A zdarzało się przeciekanie (wynaczynianie się) krwi do otaczającej tkanki. U dzieci z osłabioną odpornością po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej dochodziło do zakażeń i reakcji alergicznych.

Po szczepionkach przeciwko rotawirusom w wyjątkowych sytuacjach zdarzało się wgłobienie jelit, czyli zatkanie jelita, gdy część jelita cienkiego wsuwa się w inny jego fragment. Występowało to jednak bardzo rzadko, od jednego do pięciu razy na 100 tys. szczepień.

Prof. Gidengil przyznaje, że raport nie przekona wszystkich osób, którzy powątpiewają w bezpieczeństwo szczepień. Sporządzany jest on jednak po to, żeby nie pominąć żadnych działań niepożądanych, jakie mogą być z nimi związane. „Szczepienia to jedno z największych osiągnięć medycyny” – podkreśla. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>