Raport: ponad 10 tys. samobójstw w UE i USA wywołanych kryzysem.

Nawet 10 tys. samobójstwa popełnionych w Europie i Ameryce Północnej może być związanych z kryzysem ekonomicznym zapoczątkowanym w 2008 r. – twierdzą badacze na łamach „British Journal of Psychiatry”. Specjaliści University of Oxford oraz London School of Hygiene & Tropical Medicine przeanalizowali dane o samobójstwach w 24 krajach Unii Europejskiej oraz USA i Kanadzie. Wynika z nich, że w regionach tych do 2007 r. systematycznie spadała liczba osób, która odbierała sobie życie. Ponowny jej wzrost zarejestrowano w 2009 r.
Od tego czasu, czyli od wybuchu kryzysu ekonomicznego, odsetek samobójstw zwiększył o 6,5 proc. i utrzymywał się na tym poziomie do 2011 r. Oznacza to – twierdzą autorzy raportu – że w okresie tym odebrało sobie życie ponad 10 tys. ludzi więcej niż można było tego oczekiwać. Jedynie w Kanadzie odnotowano w latach 2009-2011 dodatkowych 250 samobójstw.

W USA liczba samobójstw zwiększała się już przed załamaniem gospodarczym, ale po 2008 r. jeszcze więcej osób odebrało sobie życie niż wskazywały na to wcześniejsze statystyki. Ocenia się zatem, że kryzys gospodarczy odpowiedzialny jest za 4750 dodatkowych samobójstw Amerykanów.

Autorzy raportu twierdzą, że główną przyczyną wzrostu liczby samobójstwa była utrata pracy, narastające zadłużenie oraz przejęcia przez bank kupionego na raty domu.

Jednak nie we wszystkich krajach wraz recesją wrosła liczba osób odbierających sobie życie. Przykładem jest Austria oraz kraje skandynawskie, takie jak Szwecja i Finlandia, gdzie mimo kryzysu nie odnotowano wzrostu.

Jeden z autorów raportu, dr Aaron Reeves z University of Oxford w wypowiedzi dla „BBC News” sugeruje zatem, że załamanie nie musi pociągać za sobą wzrostu liczby samobójstw. Jego zdaniem, wiele zależy od wsparcia udzielanego osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Chodzi zarówno o pomoc psychologiczną, jak również o pomoc w znalezieniu nowej pracy i zapomogę pieniężną.

Andy Bell z Centre for Mental Health podkreśla, że bezrobocie i niepewność zatrudnienia pogarszają stan psychiczny wielu osób. Niektórzy doświadczają wtedy napadów lęku, depresji i mają myśli samobójcze, co może doprowadzić do tego, że jeśli nie będą widzieli innego wyjścia, to targną się na własne życie. Bardzo ważne jest zatem, by w porę zauważyć te osoby i udzielić im odpowiedniej pomocy – dodaje specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>