Raport ONZ: Więcej ludzi umiera z powodu brudnej wody niż wojen.

Każdego roku więcej ludzi umiera z powodu zanieczyszczonej wody niż w wyniku różnego rodzaju przemocy, w tym wojen – głosi opublikowany w poniedziałek, w Światowym Dniu Wody, raport ONZ o wodzie pitnej. Według przygotowanego przez oenzetowski Program Środowiskowy (UNPE) raportu „Chora woda” 3,7 proc. wszystkich zgonów na świecie związanych jest z chorobami powiązanymi z jakością wody, co przekłada się na miliony ofiar. Ponad połowę łóżek szpitalnych na świecie zajmują chorzy cierpiący na takie choroby. „Jeśli nie będziemy potrafili poradzić sobie z naszymi odpadami będzie to oznaczało, że na choroby związane z jakością wody umrze coraz więcej ludzi” – uważa dyrektor UNPE Achim Steiner.

„Jeśli świat ma się rozwijać, nie mówiąc już o przetrwaniu na planecie 6 miliardów ludzi, których w 2050 roku może być 9 miliardów, musimy wszyscy rozsądniej i bardziej inteligentnie postępować z naszymi odpadami, w tym ściekami” – dodał Steiner.

Z dokumentu wynika, że codziennie wylewanych jest około 2 miliardów ton ścieków pochodzących z rolnictwa, gospodarstw domowych i przemysłu. Przyspieszają one rozprzestrzenianie się chorób i niszczą ekosystem. (PAP, AP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>