Raport: nowe pokolenia dzieci coraz bardziej schorowane.

Połowa amerykańskich nastolatków z powodu nadwagi lub otyłości ma nadciśnienie tętnicze krwi lub podwyższony poziom cholesterolu i glukozy – alarmuje raport Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.
Badania przeprowadzono na grupie 3 383 dzieci w wieku 12-19 lat. Wykazało ono, że 50 proc. nastolatków z nadwagą i 60 proc. otyłych wykazywało przynajmniej jeden z tych czynników ryzyka.
Dr Stephen Daniels z University of Colorado School of Medicine, jeden z autorów raportu, ostrzega, że obecne pokolenie młodzieży po dorośnięciu będzie bardziej narażone na zawały i inne choroby serce niż ich rodzice. „Przegrywamy walkę o ich zdrowie” – podkreśla na łamach pisma „Pediatrics”, które opublikowało raport.

Na choroby serca cierpią już osoby w wieku 45-50 lat z prawidłową masą ciała, odpowiednim poziomem cholesterolu i które nie chorują na cukrzycę. Znacznie wcześniej zatem mogą one pojawić się u obecnych amerykańskich nastolatków. Tym bardziej, że coraz więcej z nich wykazuje pogorszenie parametrów zdrowia.

Najbardziej niepokojące jest powiększenie się grupy nastolatków, które mają cukrzycę lub tzw. stan przedcukrzycowany, objawiający się podwyższonym poziom glukozy 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l). W latach 1999-2008 ich odsetek zwiększył się z 9 do 21 proc. Według dr. Danielsa być może nie jest aż tak źle, gdyż badanie przeprowadzono przy użyciu testu pomiaru glukozy we krwi, które nie jest w pełni miarodajne.

Niepokojące jest natomiast, że przynajmniej jeden czynnik ryzyka chorób serca wykazuje również 37 proc. nastolatków z prawidłową masą ciała. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>