Raport: napoje dietetyczne nie zwiększają skłonności do depresji.

Spożywanie napojów dietetycznych nie zwiększa skłonności do depresji – informuje BBC powołując się na największe na ten temat badania, którymi objęto 250 tys. Amerykanów.
Dr Honglei Chen z National Institutes of Health w Północnej Karolinie twierdzi, że jest wręcz odwrotnie: depresja częściej występuje u ludzi, którzy piją napoje słodzone słodzikami.
Badano również kawę, ale nie zauważono, by zwiększała ryzyko depresji. Podczas 10-letnich obserwacji wykryto jedynie, że ci, którzy wypijają codziennie cztery filiżanki kawy o 10 proc. rzadziej chorują na depresję.
Autorzy raportu potwierdzają, że sztuczne substancje słodzące, takie jak aspartam czy sacharoza, zostały wszechstronnie przebadane i nie ma wątpliwości, że są bezpieczne. Nie zawierają kalorii i nie zwiększają poziomu glukozy we krwi.

Z badań specjalistów National Institutes of Health wynika jedynie, że wypijanie czterech puszek lub butelek napojów słodzonych słodzikami o jedną trzecią zwiększa ryzyko depresji.

„Wykazaliśmy, że przestawienie się z napojów słodzonych na te, które nie zawierają substancji słodzących lub na kawę bez cukru i bez słodzików zmniejsza groźbę depresji” – mówi dr Chen.

Gaynor Bussell z British Dietetic Association przekonuje, by z badań tych nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Choćby takich, że napoje słodzące mogą wywoływać depresję. Ludzie z depresją nie powinni zatem sądzić, że zachorowali, ponieważ wypijali zbyt dużo słodzonych napojów. Raczej jest tak, że osoby otyłe i chore na cukrzycę są bardziej narażone na tę chorobę.

Według brytyjskiej uczonej nie należy również zastępować napojów kawą. Po napoje dietetyczne należy sięgać głównie po to, by się odchudzić i lepiej radzić sobie z cukrzycą albo jej zapobiec.

Pełny raport na ten temat zostanie opublikowany w marcu podczas kongresu „American Academy of Neurology”, który odbędzie się w San Diego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>