Raport: ludzie na świecie żyją dłużej, ale w gorszym zdrowiu.

Ludzie na świecie żyją dłużej, ale są bardziej schorowani – wynika z opublikowanego w czwartek raportu, będącego rezultatem najszerszych jak dotąd badań na temat stanu zdrowia ludzi na świecie. Opublikowało go prestiżowe pismo „Lancet”. Z badań wynika, że głównymi czynnikami ryzyka dla zdrowia stały się obecnie: nadciśnienie, palenie i alkohol. Wyprzedziły one niedożywienie dzieci, które było na czele listy w 1990 roku. Niektórzy badacze krytykują jednak sposób zbierania danych, które stały się podstawą raportu – zaznacza portal BBC News. Projekt badawczy trwał pięć lat, uczestniczyło w nim około 500 badaczy, którzy zbierali dane w 50 krajach świata. Z ich ustaleń wynika, że w 2010 roku głównymi przyczynami zgonów były: choroby serca i udary mózgu. Spowodowały one w 2010 roku śmierć niemal 13 mln ludzi. W krajach rozwiniętych najważniejszymi problemami zdrowotnymi są choroby przewlekłe, choroby kości i stawów, a także problemy zdrowia psychicznego. Staja się one coraz częstsze wraz ze starzeniem się populacji.

„Nastąpiło stopniowe przesunięcie punktu ciężkości z przedwczesnej śmierci w kierunku przewlekłej utraty zdrowia i sprawności” – powiedział kierujący badaniem prof. Christopher Murray z Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Ludzie żyją obecnie średnio o 10 lat dłużej niż w 1970 roku – wynika z raportu. Ale jednocześnie pomiędzy 1990 a 2010 rokiem skala zachorowań na raka zwiększyła się o 38 procent.

„Zdrowie nie sprowadza się jedynie do tego, że unika się śmierci” – zauważają autorzy jednego z badań składających się na raport, Alain Lopez i Theo Voz. Ich zdaniem nadszedł czas na rewizję priorytetów w dziedzinie zdrowia – po to, by „pomóc ludziom pozostawać w dobrym zdrowiu i unikać chorób – a nie jedynie podtrzymywać ich przy życiu aż do zaawansowanego wieku”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>