Rankiem jesteśmy bardziej uczciwi.

Nasilenie skłonności do oszustwa podlega zmianom w ciągu dnia: godziny poranne sprzyjają uczciwości, a popołudniowe mniej moralnym zachowaniom – zawiadamia czasopismo „Psychological Science”. Amerykańscy naukowcy z Harvard University i University of Utah podczas przeprowadzania eksperymentów dotyczących nieetycznego postępowania zauważyli, że ludzie są mniej skłonni do oszukiwania rano, a bardziej po południu. Zaobserwowane zjawisko zostało przez nich nazwane efektem porannej moralności.

Badacze twierdzą, że za osłabienie poziomu samokontroli związanej z unikaniem nieetycznych zachowań w ciągu dnia odpowiada zmęczenie codziennymi czynnościami i wykonywanie powtarzalnych zadań.

W celu sprawdzenia występowania efektu porannej moralności naukowcy poprosili osoby badane, aby podczas oglądania kropek wyświetlanych na ekranie za każdym zdecydowali, po której stronie jest ich więcej. Haczyk polegał na tym, że uczestnicy eksperymentu otrzymywali nagrody pieniężne uzależnione od częstotliwości wskazywania prawej strony ekranu, a nie od ilości prawidłowych odpowiedzi, co zachęcało badanych do oszukiwania.

Analiza wyników wykazała, że osoby biorące udział w eksperymencie w godzinach między 8 a 12 rano postępowały bardziej uczciwie niż osoby, które badano po południu, między 12 a 18.

Badacze postanowili również sprawdzić świadomość moralną uczestników badania i polecili im uzupełnić litery w prezentowanych wyrazach tak, aby powstały słowa istniejące w języku angielskim. Zagadki wyglądały następująco: „??RAL” oraz „E???C??”.

Okazało się, że badani z godzin porannych częściej tworzyli słowa „moral” (moralny) i „ethical” (etyczny), a osoby z popołudnia: „coral” (koral) i „effects” (efekty), co znaczy, że po godzinie 12 zwroty związane z moralnością stawały się mniej dostępne w ich słowniku wewnętrznym.

Naukowcy stwierdzili ponadto, że efekt porannej moralności w dużej mierze zależy od indywidualnego poziomu „rozluźnienia moralnego” (moral disengagement), określającego ogólną skłonność człowieka do zachowań nieetycznych bez odczuwania winy i innych nieprzyjemnych emocji.

Osoby o niskich wynikach na skali mierzącej rozluźnienie moralne były najbardziej podatne na wpływ efektu porannej moralności. Tymczasem osoby o dużej skłonności do rozluźnienia moralnego oszukiwały zarówno rano, jak i popołudniu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>