Raka trzustki można rozpoznać badając ślinę.

Badanie śliny może pomóc we wcześniejszym rozpoznawaniu nowotworu, który zabił między innymi Patricka Swayze i Steve’a Jobsa – informuje „New Scientist”.
Zespół Jamesa Farrella z University of California w Los Angeles porównał florę bakteryjną w jamie ustnej 10 zdrowych osób oraz 10 pacjentów z rakiem trzustki. Okazało się, że istnieją pomiędzy nimi wyraźne różnice, które można wykorzystać do celów diagnostycznych. Oddziaływanie nowotworu nie ogranicza się bowiem tylko do miejsca, w którym się rozwija – w mniejszym czy większym stopniu działa on na cały organizm.
W przypadku raka trzustki zmiany dotyczą komórek nabłonka, w tym nabłonka wyściełającego jamę ustną. Zmieniają się właściwości ich powierzchni, przez co łatwiej się do nich przytwierdzać szkodliwym dla organizmu bakteriom. Rzadziej za to występują typowe dla zdrowej jamy ustnej bakterie Streptococcus mitis oraz Neisseria elongata.

Autorzy badań chcą powtórzyć je na większej grupie pacjentów, spróbują też znaleźć zmiany we florze bakteryjnej jamy ustnej charakterystyczne dla innych chorób.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>