Rak zabija rocznie ponad 10 tys. Amerykanów, którzy nie wykonują badań.

Z raportu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wynika, że ponad 10 tys. Amerykanów umiera każdego roku na raka piersi i raka jelita grubego z powodu niewykonania we właściwym czasie badań screeningowych – podaje Reuters. Dyrektor CDC dr Thomas Frieden twierdzi, że mimo znaczącego wzrostu liczby osób wykonujących kolonoskopię, ponad jedna trzecia Amerykanów, którzy powinni poddać się badaniom przesiewowym, wciąż tego nie robi.
Raport wykazał, że ponad 22 mln osób nie przeszło badania pod kątem raka jelita grubego, które może uratować życie, a około 7 mln kobiet w wieku od 50 do 74 lat nie wykonywało mammografii. Podczas innej analizy ustalono, że odsetek kobiet w wieku od 50 do 74 lat wykonujących mammografię od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi 81 proc.

Eksperci z CDC, którzy przeanalizowali wyniki ankiety przeprowadzonej w 2008 roku, zauważyli, że odsetek wykonywanych kolonoskopii wzrósł z 52 proc. (2002 r.) do 63 proc. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, badanie to powinny wykonywać wszystkie osoby po 50. roku życia, a jeśli w rodzinie wystąpiły wcześniej przypadki raka jelita grubego, należy zacząć badać się już po 40. roku życia.

Z danych Amerykańskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem wynika, że w 2009 roku nowotwór jelita grubego zdiagnozowano u ponad 106 tys. Amerykanów, a prawie 50 tys. osób zmarło z jego powodu. Na raka piersi zachorowało 194 tys. obywatelek USA, a 40 tys. przypadków zakończyło się śmiercią.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że badaniom screenigowym częściej poddają się osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne. W grupie osób ubezpieczonych bada się 66 proc. osób, natomiast wśród Amerykanów, którzy nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego (15 proc. mieszkańców USA) jest to jedynie 36 proc. KOC

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>